Obično se između 20. i 24. tjedna prvi put osjete bebini pokreti. Žene kojima to nije prva trudnoća osjete ih i ranije. To je individualno, a svaka žena pokrete drugačije osjeti i doživljava.
- Neke trudnice kažu da je dijete tijekom cijele trudnoće mirno, dok druge doživljavaju vrlo dinamične pokrete fetusa - kaže ginekologinja i uži specijalist fetalne medicine i opstetricije dr. Senka Sabolović Rudman. Prvi fetalni pokreti su slabi, nalik na migoljenje, a postaju sve češći i jači.
Dijete je aktivnije, a mame osjete udaranje, prevrtanje, pa i štucanje, koje se javlja od 24. do 28. tjedna i osjeća se kao ritmično poskakivanje. U tom periodu fetus reagira i na zvukove i poznate glasove. Oko 32. tjedna pokreti dostižu vrhunac jer je dijete sve jače i veće. To traje do 36. tjedna, kad nastupa smirenje. Dijete je preveliko pa se rjeđe namješta i okreće. Tijekom posljednja dva tjedna trudnoće bebini se pokreti još više uspore, i zbog toga se ne treba brinuti.
- Važno je naglasiti da je praćenje fetalnih pokreta tijekom zadnjeg tromjesečja važan, ali individualan parametar samokontrole trudnice. Svaki fetus, kao i svako novorođenče, imaju vlastiti obrazac aktivnosti i razvoja. Neki su stalno aktivni, a drugi većinom mirni - kaže dr. Sabolović Rudman.
Trudnicama se preporučuje da prate pokrete bebe, kojih mora biti, u tom periodu trudnoće, najmanje deset tijekom sata.
Ovo je ipak samo orijentacijski jer je dinamika pokreta individualna i najvažnije je da se broj pokreta radikalno ne smanjuje. Tad se hitno treba javiti liječniku.