Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Pregorjeli ste na poslu? To nije samo stvar uma, već okolnosti
- Tjeskoba vas ne može probuditi. Spavanje je fiziološki proces i tjeskoba na njega može utjecati ako ste budni, no ne i kad spavate - kaže klinički psiholog dr. Michael J. Breus, stručnjak za medicinu spavanja. Odgovorio je na pitanje zašto je teško ponovo zaspati nakon stresne situacije, piše PopSugar.
POGLEDAJTE VIDEO: Koje namirnice izbjegavati ako patite od nesanice
Za početak, dr. Breus smatra da tjeskoba sama po sebi nije razlog zbog kojeg se budite usred noći.
No tjeskoba vas svakako može spriječiti u tome da zaspite. Ponekad, zbog čitanja vijesti i promišljanja o strahovima te drugim okidačima stresa, ljudi teško usnu.
- Zbog toga se podiže razina kortizola i to je uzrok teškog ponovnog usnivanja - pojasnio je dr. Breus.
Kortizol je jedini faktor koji će spriječiti spavanje. U članku koji je napisao, dr. Breus ističe da taj hormon igra ključnu ulogu u regulaciji spavanja, a kad se javi poremećaj u razini hormona, to doprinosi poremećajima u spavanju. Važno je imati na umu i da se problemi sa stresom i spavanjem mogu izmjenjivati. Primjerice, probudili ste se usred noći i pogledali na sat, a tada ste se uzrujali jer ste uvidjeli da se morate probuditi za nekoliko sati i pod stresom ste oko ponovnog usnivanja.
- Ono što slijedi je fizički odgovor na autonomno uzbuđenje, vaš stres, i to vodi do podizanja razine kortizola što u konačnici priječi početak procesa spavanja - pojasnio je.
Pojedincima pomaže ako ne čitaju vijesti usred noći, a dr. Breus tvrdi kako pomažu i tehnike opuštanja poput vježbi disanja. Dobra je ideja posjetiti i liječnika te s njim razgovarati o problemima sa spavanjem kako biste otkrili uzrok nesanice i pronašli najbolji lijek za nju.
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Iskreno odgovorite na 8 pitanja - otkrijte odnos prema životu
POGLEDAJTE VIDEO Ivan Đikić: #ZAJEDNO24SATA: