Kad kupujete božićnu zvijezdu, pripazite na nekoliko stvari kako bi njezina ljepota potrajala. Kao prvo, obratite pažnju da je čvrsta i gusta. Na njoj ne bi smjelo biti žutih listova već je poželjno da su lijepe zelene boje.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Kod kupovine pripazite da su listovi zdravi i čvrsti. Nemojte uzimati biljke sa presušenom zemljom. Naime, jednom presušena biljka se više ne može oporaviti zbog mlijeka u listovima. Božićna zvijezda odlično podnosi sobne temperature, ali bitno je da biljka nikad ne dehidrira jer spada u mlječike. Također, ne smije nikad stajati u vodi - objasnila nam je Danijela Mitrović, poljoprivredni tehničar iz rasadnika i cvjećarnice 'Mimoza' u Zagrebu.
Znači, nakon što je zalijete, malo pričekajte pa iz tanjurića uklonite višak vode.
Pojasnila nam je i kako adekvatno brinuti o božićnoj zvijezdi, kako bi poživjela do idućeg Božića.
- Smjestite je negdje gdje ima dovoljno svjetlosti, a da nije na direktnom suncu. Također, bitno je da se biljka noću nalazi u tamnoj, a ne osvijetljenoj prostoriji. Temperatura u prostoriji ne bi smjela pasti ispod 18 stupnjeva. Božićna zvijezda voli prozračnu zemlju koja ne zadržava vodu, crni i bijeli treset pomiješan sa perlitom - dodala je.
- Ovu biljku nije potrebno presađivati, u većini slučajeva može cijelu godinu preživjeti u tegli u kojoj je i kupljena. Prskanje vodom po listovima nije potrebno, ali je vrlo važno da se redovito zalijeva. Voda može biti iz slavine ili je možete pustiti da odstoji koji dan. Ukoliko se dogodi da listovi postanu mlitavi i počinu poprimati žutu boju, tada je problem uglavnom u količini vode, ili previše ili premalo - pojasnila nam je Danijela Mitrović.
Nekoliko savjeta o brizi za božićnu zvijezdu s nama je podijelila i Josipa Jambrek iz online cvjećarnice Blooms.hr.
- Najbitnije je kod kupovine božićne zvijezde postepeno je unositi u kuću kako bi se aklimatizirala. Ljudi najčešće to ne znaju pa ju odmah iz trgovine, gdje je 8, 9 stupnjeva unose na temperaturu od 24, 25 stupnjeva. Ona bi se u hodniku kuće trebala prilagoditi temperaturi - rekla nam je i dodala kako bi ovu biljku bilo dobro držati podalje od propuha i od izvora topline jer je je suhi zrak i propuh isušuju.
- Jako je važno da se božićna zvijezda ne premješta s jednog mjesta na drugo. Ova je biljka doista zahtjevna i osjetljiva - dodala je.
Inače, božićna zvijezda je višegodišnja biljka podrijetlom je iz Meksika, a prema vjerovanju Asteka nastala je nakon što se njihova božica razočarala u ljubav. Od silne tuge i razočaranja srce joj je puklo, a od kapi krvi nastala je božićna zvijezda.