Tvornica obuće Borovo u ponedjeljak je obilježila 90. obljetnicu osnutka uz podsjetnik kako je u najboljim danima proizvodila 23 milijuna pari obuće godine i zapošljavala 22.000 radnika, dok danas zapošljava 600 radnika uz godišnju proizvodnju od oko 400.000 pari obuće.
POGLEDAJTE VIDEO:
Predsjednica Uprave Borova Gordana Odor podsjetila je kako je na današnji dan iz tek osnovane tvornice Bata u Borovu, koju je izgradio češki industrijalac Tomaš Bata, izašao prvi par kožne obuće.
- Svi znamo da je Tomaš Bata bio vizionar i napravio puno za ovo područje - rekla je Odor dodajući kako je kroz proteklih 90 godina Borovo imalo uspona i padova, a u Vukovar se nakon Domovinskog rata vratilo 1998. godine.
- Zatekli smo velike neriješene imovinske probleme i ratnu štetu od 2,3 milijarde kuna - navela je Odor dodajući kako Borovo danas zapošljava 600 radnika do kojih je 400 u proizvodnji u Borovu, a 200 u 74 prodavaonice.
- Još imamo problema iz prošlosti, ali se trudimo da ih prebrodimo - kazala je podsjetivši kako su najbolji dani Borova bili od 1947. do kraja 80-tih godina prošloga stoljeća kada je proizvodilo 23 milijuna pari obuće na godinu i imalo 22.000 zaposlenih samo u Vukovaru.
- Sada proizvodimo 400.000 pari obuće godišnje i kada smo krenuli prema još većim brojkama, došla je pandemija koronavirusa te smo morali rezati fiksne troškove. Da nije bilo pomoći države vjerojatno bismo sami sebe doveli u stečaj - kazala je predsjednica Uprave Borova Gordana Odor.
Ravnatelj uprave za industriju, poduzetništvo i obrt u Ministarstvu gospodarstva Zvonimir Novak kazao je kako se Borovo nalazi u postupku restrukturiranja te je na Upravi da napravi dugoročno održiv plan restrukturiranja.
- Nadamo se da će taj plan restrukturiranja biti dovoljno dobar da privuče atraktivnog, pouzdanog i odgovornog strateškog partnera, jer koliko koliko god bi država željela pomoći Borovu to mora raditi po pravila koje nameće EU - kazao je Novak.
Nakon prigodnih govora na svečanosti održanoj u dvorištu Dvorca Eltz, u dvorcu je otvorena izložba 'Borovo portreti' Zvonimira Tanockog uz koju su posjetitelji imali prigodu razgledati, kao i neke modele borovske obuće proizvedene od 1931. do 2021. godine.