Prilikom nagle promjene vremenske zone normalno je patiti od simptoma kao što su glavobolja, manjak koncentracije, manjak apetita, insomnije pa čak i probavnih problema. Uzrok je poznati jet lag, naziv za stanje koje dolazi zbog narušenog normalnog dnevnog ritma. Iako su fizičke smetnje kratkotrajne, one mogu vam mogu oduzeti dragocjeno vrijeme na dalekim lokacijama, pa vam donosimo nekoliko savjeta kako se pripremiti i umanjiti tegobe.
POGLEDAJTE VIDEO: Četiri Britanca putuju Afrikom u trokolicama
1. Prilagodite san novoj zoni
Prije nego krenete na put, probajte pomaknuti san za sat-dva, ovisno o vremenskoj zoni u koju idete kako bi vam prilagodba prošla što glađe.
2. Odmah prilagodite satove i ritam novoj zoni
Čim stignete na odredište, zaboravite koliko je sati bilo kod kuće. probajte uhvatiti dnevni ritam čim prije, a ručne satove namjestite na točno vrijeme. Jedite obroke po 'novom vremenu' te probajte isto tako i spavati, oduprite se snu po 'starom vremenu'.
3. Spavajte putem
Ako ste u avionu tijekom noći, opremite se jastučićem, slušalicama koje smanjuju buku te maskom za oči kako biste lakše usnuli.
4. Pijte vodu
Duga putovanja mogu izazvati dehidraciju, a nemojte izbjegavati piti vodu kako biste rjeđe vršili nuždu. Voda je prijeko potrebna, a dovoljan unos smanjit će vam posljednice jet laga.
5. Popijte jutarnju kavu
Kako biste se prije naviknuli na novi dnevni ritam, popijte kavu ujutro, a izbjegavajte ju popodne i navečer kad biste se trebali pripremati za san.
6. Popijte tabletu za spavanje
Uz konzultacije s vašim doktorom, možete popiti tabletu za spavanje kako biste bili pospani u točno vrijeme u novoj vremenskoj zoni. Imajte na umu da lijekovi imaju i nuspojave, pa ih koristite samo ako su nužni.