Uz zobene pahuljice, lanene sjemenke se počinju sve više konzumirati, posebno u jelima kao što su zobena kaša ili acai zdjela. Lanene sjemenke su se pokazale kao moćna hrana, a sadrže na desetke hranjivih tvari: linolnu (omega-6), oleinsku (omega-9), te palmitinsku masnu kiselinu, a više od polovice masnoća sadržanih u lanu čini alfa linolenska kiselina (omega-3).
POGLEDAJTE VIDEO:
Tu su još i vitamini B1, B2 i C, fitosteroli, te minerali kalcij, selen, bakar, željezo, cink, natrij, magnezij, fosfor i kalij kao i vitamin E i karoten. Polovica masnoća je sadržana u omega-3 masnoj kiselini što laneno sjeme čini najbogatijim biljnim izvorom te masne kiseline, bogatijim čak i od svima nam dobro znanog izvora - ribljeg ulja.
- Sjemenke lana bogate su vlaknima, pa ćete nakon njihove konzumacije duže biti siti, a pomažu i u probavi i zdravlju srca. Također sadrže omega-3 masne kiseline koje su povezane s nekoliko zdravstvenih prednosti koje uključuju zdravlje mozga i srca; koje mogu pomoći u smanjenju razine krvnog tlaka i upale; i koje pomažu povećati razinu dobrog kolesterola - kaže stručnjakinja za zdravlje i stil života Meghan Sedivy.
Iako su lanene sjemenke tek nedavno dobile službeni status superhrane, istraživanja pokazuju se lan uzgaja od početka civilizacije. Laneno sjeme se dobiva iz biljke lana, Linum usitatissimum, i prvenstveno se koristilo za proizvodnju vlakana za odjeću i posteljinu od 3000. godine prije Krista.
Budući da se tradicionalno koristio kao sastojak u žitaricama za doručak i u kruhu, istraživanja pokazuju da je značajan broj proizvoda od lana razvijen za tržište zdrave hrane tijekom posljednjih 10 godina – što može objasniti porast popularnosti lanenog sjemena.
Ovo vrlo svestrano super sjeme, možete posuti u gotovo sve kako biste iskoristili njegove nevjerojatne nutritivne prednosti: jogurt, salatu, smoothieje, zobene pahuljice, žitarice - popis je beskonačan!
Ovi razlozi pokazuju zašto je lan koristan:
1. Odličan je za probavu
Ove malene sjemenke mogu biti ključ za ublažavanje zatvora.
- Sjemenke lana sadrže velike količine vlakana što može pomoći u poboljšanju probave - objašnjava Sedivy.
Laneno sjeme je izvrstan izvor topivih i netopivih vlakana. Netopiva vlakna potiču kretanje materijala kroz vaš probavni sustav i povećavaju količinu stolice.
- Prehrana bogata vlaknima pomaže povećati veličinu i težinu stolice i omekšati je kako bi promicala i održavala pravilnost i spriječila zatvor - nadodaje.
2. Dobar je izvor proteina
Prema Piedmont Healthcareu, proteini su važan građevni blok kostiju, mišića, hrskavice i kože. Laneno sjeme je izvrstan izvor visokokvalitetnih biljnih proteina. Jedna čajna žličica lanenih sjemenki sadrži gotovo 2 grama proteina, tako da su one odlična opcija bogata proteinima za one koji traže alternativu izvorima životinjskih proteina. Dodavanje lanenog sjemena u salatu ili smoothie može vam pomoći povećati unos proteina.
3. Sadrži polinezasićene masti za srce
Studije sugeriraju da masnoće koje su dobre za nas, a koje se nalaze u lanenom sjemenu (poznate kao svemoćne omega-3) mogu biti od koristi onima sa srčanim bolestima.
- Sjemenke lana povezuju se s nekoliko dobrobiti za zdravlje srca: potencijalno smanjuju razinu krvnog tlaka, razinu triglicerida, razinu lošeg kolesterola i upale u tijelu, dok pomažu u povećanju razine dobrog kolesterola - kaže Sedivy.
4. Može pomoći u smanjenju upale kože
Ne samo da je laneno sjeme prepuno unutarnjih nutritivnih prednosti kada se redovito jede, već sadrži i ogromne prednosti kada se nanese izravno na kožu. Budući da su lanene sjemenke bogate protuupalnim omega-3 masnim kiselinama, one mogu pomoći u suzbijanju upala na koži. Pokazalo se i da lanena vlakna imaju učinak zacjeljivanja na koži. Jedno malo istraživanje pokazalo je da su žene koje su svakodnevno koristile laneno ulje došle do poboljšane elastičnosti kože, povećane hidratacije i svjetlijeg tena, piše Real Simple.
Lanom je moguće stabilizirati i razinu šećera u krvi te predstavlja saveznika u borbi sa suvišnim kilogramima s obzirom na to da djeluje na ubrzanje metabolizma potpomažući izgaranje suvišnih, nezdravih masnoća u tijelu. Točnije, polinezasićene masne kiseline, koje se nalaze u sjemenkama lana povećavaju vjerojatnost mršavljenja za čak 37%.
Lan je moguće konzumirati na nekoliko načina koji uključuju upotrebu lanenog ulja u prehrani, usitnjenih sjemenki ili pak izvorni oblik. Same sjemenke su nešto kompliciranije za pripremu od ulja, ali za razliku od njega sadrže vlakna. Nutricionisti ih svakako preporučuju zbog lake apsorpcije hranjivih tvari, a optimalna doza bila bi jedna do dvije jušne žlice usitnjenih sjemenki dnevno.
Pri kupovini pripazite da su sjemenke cjelovite, a ne prepolovljene obzirom da takve gube prehrambenu vrijednost. Moguće je kupiti i već mljevene lanene sjemenke.
Sjemenke lana je moguće umijesiti u kruh ili kolače i to ili kao cijele ili pak izmiksane. Možete ih dodavati različitim jelima, umacima, salatama, juhama od povrća, sarmama, popečcima, žitaricama za doručak, jogurtu itd. Što se tiče jogurta, kombinacija je posebice zgodna za pripremu obzirom da laneno ulje pomiješano na ovaj način postaje emulzija te ga tijelo može bolje probaviti i iskoristiti.
POGLEDAJTE 4. EPIZODU DOMA IZ BAJKE