Danas se modna industrija okreće prema održivijim i ekološki prihvatljivijim vrstama tkanina. To je jedan od razloga zašto sve više velikih brendova odustaje od pravog krzna te se okreće eko varijantama. Nove verzije daju razne mogućnosti, pošto je tehnologija omogućila raznolikost tkanina i materijala.
Prema izvješćima, industrija umjetnog krzna porast će za više od 19% do sljedeće godine, piše Trvst. Zbog svoje izdržljivosti, svestranosti i luksuznog dojma, industrija umjetnog krzna sve je impresivnija.
POGLEDAJTE VIDEO:
Umjetno krzno simulira pravo životinjsko krzno, no zapravo je to mješavina poliesterskih, modakrilnih i akrilnih vlakana.
Proizvođači ga režu, oblikuju i obrađuju kako bi odgovarao teksturi pravog krzna. Neke popularne vrste umjetnog krzna inspirirane su krznima zeca, lisice, činčile, kune, risa, leoparda...
Kompanije za proizvodnju tekstila modnim kućama nude bale tekstila nalik na tkaninu, a razlike su u motivima i dužinama te samoj teksturi krzna.
Današnjim napretkom tehnologije gotovo da i ne razlikujemo umjetno od pravog životinjskog krzna - ovdje je riječ o skupljim materijalima.
Posebno su tražene tkanine od eko krzna idealne za prsluke, šalove, jakne, kapute te torbe i cipele.
No tekstilna industrija ovdje ne staje na odjeći - umjetno je krzno super i za predmete kao što su igračke, jastuci te posteljina.
Umjetna krzna su svilenkasto glatka na dodir i zadržavaju boju bez obzira na to koliko ih puta peremo. Uz pravilnu njegu, materijal od umjetnog krzna moguće reciklirati te prekrojiti u neke druge modne predmete.
Za proizvodnju su ključne različite sirovine i tehnike. Vlakna, sastavljena od polimera (akrila, modakrila ili kombinacije oba), prolaze proces komprimiranja. U proizvodnji se koriste prirodni materijali poput ugljena, nafte, vapnenca i vode.
Vlakna od modakrilna polimera mogu lako apsorbirati boju životinjskih krzna. Akrilna i modakrilna vlakna su elastična i lagana, dajući tkanini lepršav izgled i osjećaj. Također su otporna na toplinu i napad insekata.
Kako bi pričvrstili vlakna, proizvođači koriste tekstile poput vune, svile i pamuka. Umjetno krzno lako poprima boju, stoga dolazi u niz nijansi.
To je također jedan od elemenata zašto modne kuće sve više prihvaćaju umjetno krzno kao jedan od osnovnih materijala za kolekcije namijenjene sezoni jesen-zima. Lagano je, kreativno i raznoliko - i pritom može dati taj luksuzni dojam ili pak biti zabavno i casual, za po doma.