Ako kupujete novu teglu za svoju biljku, izbjegavajte plastiku. Birajte druge materijale poput gline i terakote. Osim što su takve lončanice ekološki prihvatljivije, kroz njih lakše prolazi voda i zrak te tako održavaju biljke zdravima.
POGLEDAJTE VIDEO:
Druga je mogućnost prenamijeniti posude koje već imate kod kuće: košare, limenke ili čak gume. Samo pazite da biljkama omogućite dobru drenažu.
U vrtu možete uštedjeti i vodu. U dobro organiziranom vrtu potrošnja vode se može smanjiti na razne načine. Tlo između biljaka mora biti prekriveno kako bi se smanjilo isparavanje vode. Istodobno na taj način sprječavamo rast korova i olakšavamo posao oko održavanja vrta. Za zastiranje zemlje možemo upotrijebiti slamu, uvelu pokošenu travu, biorazgradive folije…
U vrt možemo ugraditi i kolektore za vodu, npr. da ako nam je vrt blizu kuće prikupljamo kišnicu s krova u plastične bačve i koristimo je u sušnoj sezoni za zalijevanje. Naravno, takve posude treba pažljivo pokriti tako da se u njma ne bi utopile kućne životinje ili kukci.
Na gredice sijemo nekoliko vrsta povrće zajedno i formiramo tzv. sestrinske gredice koje pomažu da se povrće manje izlaže suncu, ali i da voda iz zemlje manje isparava. Na primjer, sadimo grah s kukuruzom i bundevama jer bundeve koje rastu i šire se po zemlji stvaraju sjenu i tako smanjuju isparavanje vode.