To je to što me zanima!

Bipolarni poremećaj baca ljude od euforije do očaja

Bolest ima dvije potpuno suprotne faze - depresivnu i maničnu. Dramatične i nepredvidljive promjene raspoloženja prvi su znak oboljenja
Vidi originalni članak

Uvijek sam čuo glasove u glavi koji su mi govorili kakav sam gad, no taj glas je bio moj vlastiti, otkrio je britanski glumac Stephen Fry u svom dokumentarcu “Tajni život maničnog depresivca”. Tek sa 37 godina saznao je da boluje od bipolarnog poremećaja, bolesti u kojoj se duboka depresija izmjenjuje s osjećajem manične euforije. Na vrhuncu karijere ozbiljno je razmišljao o samoubojstvu, no u posljednjem trenu se predomislio i umjesto toga na tjedan dana otputovao u Europu, ne javivši se nikome. Nakon toga krenuo je na liječenje, a 11 godina nakon incidenta odlučio je o svemu progovoriti. U dokumentarcu je intervjuirao i druge oboljele poput Carrie Fisher, poznate po ulozi princeze Leie u “Ratovima zvijezda”. Za razliku od Stephena Frya, koji kaže da boluje od blažeg oblika bolesti pa je uspijeva kontrolirati i bez lijekova, Carrie Fisher bipolarni je poremećaj gotovo uništio život, a bez uzimanja terapije ne može normalno funkcionirati. No pokazala je da je bolest moguće nadvladati pa je danas uspješna spisateljica, autorica nekoliko romana (njezine “Razglednice iz pakla” pretočene su i u film). Također je jedna od najbolje plaćenih “doktora za scenarije”, odnosno ona koju zovu ako treba doraditi dijaloge ili dinamiku filma.
Bipolarni poremećaj ozbiljna je psihička bolest s dvije strane. Još se naziva i manična depresija, a odlikuje se prijelazima između oduševljenja i očaja. Te se promjene raspoloženja razlikuju od onih koje se javljaju kod drugih ljudi, objašnjava dr. Matthew Rudorferd s američkog Nacionalnog instituta za mentalno zdravlje. One su obično žešće i dulje te lako mogu ometati normalno svakodnevno
funkcioniranje, primjerice zadržavanje posla ili obiteljski život.

Bolest je katkad povezana sa sezonskom potištenošću, kod koje se depresija pojavljuje u kasnu jesen ili zimu, a manija u ljeto.
Iako se depresija i manija kod nekih ljudi izmjenjuju često, depresivna faza traje dulje od manične faze i češća je.

Simptomi depresivne faze bipolarnoga poremećaja su:
potištenost i niska razina samopoštovanja, tuga, osamljenost, bespomoćnost, krivnja, usporen govor, slabost, slaba koordinacija i nesanica.

Simptomi manične faze su: euforija ili razdražljivost, neprekidno pričanje, naviranje misli, napuhano samopoštovanje, hiperaktivnost, mala potreba za snom, naglost, nerazborita potraga za užitkom, kupovinom, naglim putovanjima, za više seksa ili katkad promiskuitetnim seksom, riskantnim poslovnim ulaganjima, i brzom vožnjom.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • spectre_1 20.07.2009.

    let2 to što si napisao nema nikakve veze sa vezom...nemaš pojma uopce šta govoriš zato bolje budi kuš..ja imam to i mogu reci da u mom slucaju manicna faza je u vecini slucajeva...mozda zvuci mazohisticki al meni se svidja to haha..bar nikad nije dosadno a i cura mi uvijek uziva kad me pukne..cak mi nekad ne dozvoli da uzmem lijekove hahaha

  • LET 2 19.07.2009.

    Evo izgleda da je ljudska nestabilnost i manjak karaktera dobio fensi ime: bipolarni poremećaj.Zanimljivo,sad kad se ponašaš ko kreten i zaebavš sve oko sebe, samo kažeš da imaš bipolarni poremećaj, nitko ti ništa ne može jer ti si kao bolestan..Ma da! Ne kažem da nema i stvarno bolesnih ljudi, ali većina su samo slabići!

Komentiraj...
Vidi sve komentare