Radi se o jasminu čije eterično ulje nazivaju 'kraljem svih mirisa'. Miris jasmina poboljšava raspoloženje, ublažava depresiju, nesanicu i tjeskobu. Odličan je i za neutralizaciju negativnih emocija kao što su ljutnja, nesigurnost, pesimizam, osjećaj krivnje, tuge, a pomaže čak i kod fobija. Zbog toga je neki zovu i 'biljkom sreće'.
POGLEDAJTE VIDEO Male stvari život čine sretnim:
Inače, postoji više vrsti jasmina, no samo dvije su pogodne za eterična ulja zbog specifičnog mirisa po kojemu je poznat - to su Jasminum officinale i Jasminum grandiflorum.
Da miris jasmina povoljno djeluje na našu psihu, a time i na tijelo, dokazali su njemački znanstvenici predvođeni profesorom Hannsom Hattom sa Sveučilišta Heinrich Heine u Düsseldorfu.
- Miris ove biljke ima djelovanje na čovjeka slično sredstvu za smirenje Valium, ali bez neugodnih nuspojava - prokomentirao je nakon istraživanja koje su napravili na miševima.
Kada su osjetili miris jasmina, miševi su prestali raditi ono što su do tada radili, umirili su se i sjeli. Skeniranjem njihovih mozgova znanstvenici su utvrdili kako miris jasmina ublažava anksioznost.
- Nakon udisanja mirisa jasmina njegove molekule ulaze u krv te iz pluća putuju do mozga. Skeniranje mozga otkrilo nam je da je učinak kemikalije nazvane GABA na živčane stanice pojačan. Životinje su se umirile - pojasnio je profesor.
Profesor i njegov tim su rezultate istraživanja objavili u časopisu 'Journal of Biological Chemistry'.
- Rezultate istraživanja smatramo dokazom. Miris jasmina mogao biti bolji izbor od raznih lijekova za liječenje tjeskobe, nesanice, za smirenje i ostalo - zaključio je.
Kako brinuti o jasminu?
Jasmin je biljka koja dobro uspijeva i vani i u tegli unutar doma. Voli puno svjetla i puno vlage pa je stavite na prozor koji gleda na jug. Zalijevajte ga više puta tjedno, posebno ljeti.
Važno je nakon kupovine biljku presaditi u veću teglu u zemlju koja dobro propušta vodu. Dobra drenaža je važna za svaku biljku pa tako i za jasmin. Također, pazite da tegla ima rupice na dnu kako bi višak vode mogao izlaziti.
Jasmin će u domu najbolje uspijevati ako se temperatura kreće između 20 i 26 stupnjeva. Osim toga, redovito ga prihranjujte gnojivom koje ima dosta kalija, otprilike jednom na mjesec, i orezujte biljku kako bi bila lijepa, zdrava i bujna.
Ukoliko nemate uvjete za držanje ove biljke u domu ili vam se to jednostavno ne da, kupite eterično ulje pa udahnite miris svaki put kad osjetite potrebu poboljšati raspoloženje.