To je to što me zanima!

'Biljka sreće': Miris ove biljke pomaže kod tjeskobe i nesanice, svatko bi je trebao imati doma

Miris ove biljke ima djelovanje na čovjeka slično sredstvu za smirenje Valium, ali bez neugodnih nuspojava, prokomentirao je njemački profesor Hanns Hatt nakon istraživanja
Vidi originalni članak

Radi se o jasminu čije eterično ulje nazivaju 'kraljem svih mirisa'. Miris jasmina poboljšava raspoloženje, ublažava depresiju, nesanicu i tjeskobu. Odličan je i za neutralizaciju negativnih emocija kao što su ljutnja, nesigurnost, pesimizam, osjećaj krivnje, tuge, a pomaže čak i kod fobija. Zbog toga je neki zovu i 'biljkom sreće'.

POGLEDAJTE VIDEO Male stvari život čine sretnim:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Inače, postoji više vrsti jasmina, no samo dvije su pogodne za eterična ulja zbog specifičnog mirisa po kojemu je poznat - to su Jasminum officinale i Jasminum grandiflorum. 

Da miris jasmina povoljno djeluje na našu psihu, a time i na tijelo, dokazali su njemački znanstvenici predvođeni profesorom Hannsom Hattom sa Sveučilišta Heinrich Heine u Düsseldorfu.

- Miris ove biljke ima djelovanje na čovjeka slično sredstvu za smirenje Valium, ali bez neugodnih nuspojava - prokomentirao je nakon istraživanja koje su napravili na miševima. 

PROMJENA STAVA POMAŽE Tri savjeta za sretniji život: Sve je u vašim rukama, prestanite težiti savršenstvu i opustite se

Kada su osjetili miris jasmina, miševi su prestali raditi ono što su do tada radili, umirili su se i sjeli. Skeniranjem njihovih mozgova znanstvenici su utvrdili kako miris jasmina ublažava anksioznost. 

- Nakon udisanja mirisa jasmina njegove molekule ulaze u krv te iz pluća putuju do mozga. Skeniranje mozga otkrilo nam je da je učinak kemikalije nazvane GABA na živčane stanice pojačan. Životinje su se umirile - pojasnio je profesor.

Profesor i njegov tim su rezultate istraživanja objavili u časopisu 'Journal of Biological Chemistry'.

- Rezultate istraživanja smatramo dokazom. Miris jasmina mogao biti bolji izbor od raznih lijekova za liječenje tjeskobe, nesanice, za smirenje i ostalo - zaključio je.

Kako brinuti o jasminu?

Jasmin je biljka koja dobro uspijeva i vani i u tegli unutar doma. Voli puno svjetla i puno vlage pa je stavite na prozor koji gleda na jug. Zalijevajte ga više puta tjedno, posebno ljeti.

Važno je nakon kupovine biljku presaditi u veću teglu u zemlju koja dobro propušta vodu. Dobra drenaža je važna za svaku biljku pa tako i za jasmin. Također, pazite da tegla ima rupice na dnu kako bi višak vode mogao izlaziti.

TO SE PAMTI ZAUVIJEK Životne mudrosti baka i djedova

Jasmin će u domu najbolje uspijevati ako se temperatura kreće između 20 i 26 stupnjeva. Osim toga, redovito ga prihranjujte gnojivom koje ima dosta kalija, otprilike jednom na mjesec, i orezujte biljku kako bi bila lijepa, zdrava i bujna.

Ukoliko nemate uvjete za držanje ove biljke u domu ili vam se to jednostavno ne da, kupite eterično ulje pa udahnite miris svaki put kad osjetite potrebu poboljšati raspoloženje.

Idi na 24sata

Komentari 20

  • Nap* 14.05.2022.

    Prirodni lijek za smirenje

  • 😈 14.05.2022.

    Kome je ovo biljka sreće taj nema pojma šta je sreća 😎

  • MOC JE U ZNANJU 14.05.2022.

    Ma kakva " biljka sreće " ? . To je otrovna biljka . Izaziva vrtoglavicu i glavobolju ko se nađe u njenoj blizini . Ima jak miris . Ne treba je unositi u kuću . Obično se sadi  po parkovima i to samo po par komada . .

Komentiraj...
Vidi sve komentare