Treću godinu zaredom Beč je proglašen gradom koji nudi najveću kvalitetu života svojim žiteljima te se i ove godine našao ispred svog najvećeg rivala Züricha, pokazalo je istraživanje kvalitete života i sigurnosti kompanije Mercer koje je obuhvatilo 221 grad. Studija je analizirala gradove prema 39 kriterija, ponajviše po društvenoj i ekonomskoj stabilnosti te općoj sigurnosti, kao i o kvaliteti stanovanja i ekološkim komponentama. Na trećem se mjestu nalazi novozelandski Auckland, slijedi ga München dok Düsseldorf i Vancouver dijele petu poziciju.
Europski gradovi čine više od polovice gradova među prvih 25 na ljestvici. Njemačka i Švicarska zemlje su s najviše pozitivno ocijenjenih gradova na ljestvici, a Europa je ujedno proglašena najsigurnijom zonom.
Ove je godine studija poseban dio posvetila sigurnosti u gradovima s obzirom na unutarnju stabilnost, stopu zločina, učinkovitosti provedbe zakona te vanjskopolitičke odnose zemlje u kojoj se nalazi. Prema podacima, najsigurniji je Luxembourg, a slijede ga Bern, Helsinki i Zürich.
Najlošija kvaliteta života
Kao gradovi s najmanjom kvalitetom života, na dnu ljestvice nalaze se Port-au-Prince, N'Djamena, Kartum i Bagdad kojeg su proglasili najnesigurnijim gradom. Ono što je ove gradove svrstalo na samo dno ljestvice je visoka stopa kriminala i česti oružani sukobi.
Susjedi
U našoj regiji se po kvaliteti života na vrhu nalazi Budimpešta na 73. mjestu, Ljubljana je na 75. mjestu, Beograd na 136-om, a Sarajevo na 155. mjestu. Po sigurnosti Ljubljana je na 30. mjestu, Budimpešta na 90., a Beograd i Sarajevo na 127. mjestu.
Mercerovo istraživanje namijenjeno je vladama i multinacionalnim kompanijama, a navodi važne podatke i informacije o svim većim gradovima svijeta. Na taj način određuju koja su mjesta dovoljno sigurna za njihove zaposlenike prilikom zapošljavanja i preraspodjele poslova.