Jako mi je važno da se moje dijete zdravo hrani i zato sam odlučila ne davati mu meso i proizvode životinjskog podrijetla, kaže Zagrepčanka Andrea Despotović, koja ima sina Diana (2) te kćeri Lanu (8) i Lauru (12).
Ona i Dian ne konzumiraju ni bijele namirnice, šećer, tjesteninu i rižu, a djevojčice i otac nisu vegetarijanci.
- Želim mu osigurati zdrav početak i usaditi mu zdrave navike. Ako jednog dana odluči jesi namirnice životinjskog podrijetla, sigurno mu neću to zabranjivati - kaže Andrea, koja uvijek na stolu ima dva ručka.
Andrea kaže kako se uz dobru organizaciju sve stigne. I ostatku obitelji trudi se pripremati zdravije verzije obroka. Koristi prirodne zaslađivače, zdrave žitarice, poput kvinoje, amaranta ili prosa te brašno od cjelovitih žitarica.
- Proteine koje bi dobio iz mesa ili jaja Dian nadomjesti žitaricama i mahunarkama, a još ga dojim, pa dobiva i mlijeko. U njegovoj, a i svojoj prehrani, koristim i alge, koje su bogate željezom - objašnjava Andrea, koja će za mjesec dana roditi četvrto dijete. Očekuje curicu, a i nju će, kaže, hraniti kao Diana.
Može li vegetarijanska prehrana imati neželjene posljedice i je li zdrava za djecu, pojasnila je nutricionistica dr. sc. Darija Vranešić Bender. Potvrdila je i da Andrea dobro provodi prehranu.
- Djeci te dobi neophodno je energetski obogatiti hranu dodavanjem kvalitetnih ulja i prirodnih sladila. Od posebne koristi mogu biti visokovrijedne žitarice i mahunarke poput kvinoje, amaranta, prosa, slanutka i graška - kaže dr. Bender i dodaje kako je najvažnije educirati se pri odluci da se dijete hrani bez namirnica životinjskog podrijetla. Upozorava kako su znanstvenici u istraživanjima uočili sporiji rast i razvoj djece koja su hranjena restriktivnom vegetarijanskom prehranom.
Ipak, nastavlja, dobro planirana vegetarijanska prehrana, posebno ako su dopušteni mlijeko i mliječni proizvodi te jaja, u djece starije od dvije godine ne predstavlja opasnost. Do usporavanja rasta i nedostatka željeza, vitamina B12 i kalcija može doći uz vegansku prehranu, pa je važno nadoknaditi nutrijente.
- Posljedice nekontrolirane stroge vegetarijanske prehrane posebno su opasne od 6. do 18. mjeseca, pogotovo ako dijete nije dojeno. Brzi rast se nastavlja, a majka više ne stvara dovoljno mlijeka za podmirenje potreba, posebice kad je riječ o bjelančevinama, energiji, željezu, kalciju, vitaminu D i vitaminu B12 - pojašnjava dr. Bender.
Neprimjerena vegetarijanska prehrana može izazvati pothranjenost, usporenje rasta, razvoj anemije, rahitisa...