Uloga baka i djedova vrlo je važna u životu roditelja i djece, a njihova pomoć često je nezamjenjiva. No što kada bake i djedovi žele preuzeti roditeljsku ulogu?
Roditeljima često smeta kad ih njihovi roditelji smatraju nekompetentnima pa sami odlučuju o unucima.
Psihologinja Natalija Stanković iz Psihološkog centra Razvoj ističe važnost potpore djedova i baka, no oni ponekad, u nastojanju da pomognu što više, znaju i pretjerati.
- Uloga roditelja treba prije svega biti jasna roditeljima te su oni za nju odgovorni. Roditelj s djetetom ima najintenzivnije razvijenu emotivnu bliskost, predstavlja model iz kojeg dijete uči, vodi ga kroz život, osnažuje i donosi važne odluke. Ako djedovi i bake preuzimaju roditeljsku ulogu, dolazi do konflikta što ne pridonosi zdravom razvoju djeteta - kaže Stanković i savjetuje otvoreni razgovor u kojem će roditelji jasno djedu i baki reći kako vide njihove uloge.
Psihologinja smatra, s druge strane, kako različiti pristupi u odgoju ne bi trebali predstavljati problem ako se radi o manje važnim stvarima. Nekad treba i popustiti i dopustiti bakama da ‘razmaze’ unuke.
- U redu je da djedovi i bake budu utjeha i potpora djeci, da im više popuštaju i udovoljavaju. Djedovi i bake čuvaju obiteljsku tradiciju i prenose je unučadi. Njihove priče djeci su zanimljive i važne jer sadrže nešto mistično i posebno. Odnos baka i djedova i unuka je važan i poseban te ga treba poticati i njegovati - smatra psihologinja.
Kompromis s obiju strana najkorisniji je za sretan razvoj djeteta.