Atopijski dermatitis ili neurodermitis je upalna bolest kože, a problem ima čak 20 posto dojenčadi. Može trajati nekoliko mjeseci, ali i godina, a stanje se obično smiri u školskoj dobi. Prema riječima stručnjaka, učestalost atopijskog dermatitisa u zadnjih 30 godina porasla je dva do tri puta.
- Karakteriziraju je upalne promjene kože, crvenilo, suhoća i svrbež, koji remete apetit i san te utječu na ponašanje - pojašnjava pedijatrica dr. Mirjana Kolarek Karakaš.
POGLEDAJTE VIDEO:
Liječnici, kad je moguće, pokušavaju izbjeći kortikosteroide te liječenje počinju kremama koje sprečavaju gubitak vode iz kože. Kod jakog svrbeža djeci se mogu dati antihistaminici. Osim lijekova pomaže fitoterapija, jedan od najstarijih načina liječenja ljekovitim biljem.
- Kamilica ima protuupalni, protualergijski i smirujući učinak, a neven i bazga potiču imunitet. Metvica smiruje nadraženu kožu i detoksicira, a čestoslavica i maćuhica smiruju svrbež - kaže dr. med. Ksenija Krajina, liječnica i fitoterapeutkinja iz Botane.
Za izrazito suhu kožu preporučuje melem. U tome će, kaže, pomoći maslinovo ulje, jojobino ulje, mrkvino ulje kao i domaći pčelinji vosak te rosopas i stolisnik. Prehranom se može puno učiniti za oporavak crijeva, što dovodi i do poboljšanja ekcema. Namirnice koje djeluju povoljno su maslinovo ulje, riba, češnjak i druge vrste luka, tamnoplavo bobičasto voće, kurkuma i đumbir te domaći kefir.
Kupka se priprema od zobene slame ili zrna zobi, hrastove kore, nevena, sljeza i preslice. Od tri jušne žlice čaja i litre vode skuha se čaj, procijedi i doda kupki, koju treba raditi svaki drugi dan. Mast protiv dermatitisa koju dr. Krajina priprema radi se tako da se otopi žličica pčelinjeg voska, doda se 50 ml mlakog bademova ulja te se umiješa po 20 kapi eteričnog ulja lavande i čempresa.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: