U unutrašnjosti predivnog fjorda na sjeveru Islanda jednog je ljetnog dana nađeno truplo muškarca kojeg je netko premlatio do smrti. Ispostavi se da je to građevinac koji je radio kao kooperant na probijanju novog tunela, često je išao na daleka putovanja i bio vrlo angažiran u lokalnim humanitarnim aktivnostima. Dok se sunčane arktičke noći pretvaraju u tamu zbog oblaka pepela od vulkanske erupcije na jugu zemlje, iz Reykjavika stiže mlada novinarka Isrun da bi samostalno istražila slučaj, ne znajući da se istodobno jedna nevina osoba bori za život.
Inspektor Ari Thór i njegovi kolege u policijskoj postaji u Siglufjöru za to vrijeme muku muče sa sve zamršenijim slučajem, a njihovi osobni problemi sve to još samo dodatno otežavaju. Kakve je tajne skrivao ubijeni muškarac i što prešućuje mlada novinarka? Dok im prijete nijeme sjene iz prošlosti, a tama nad Islandom postaje sve gušća, svi oni ulaze u utrku s vremenom – moraju pronaći ubojicu dok još netko ne izgubi život... Jónasson je napisao triler koji odiše mračnom i depresivnom atmosferom koju dodatno ističe tonama pepela izbačenih iz vulkana, koje polako prekrivaju otok, i borbom s recesijom, koja je 2009. i 2010. godine gadno pogodila Island (roman je napisao 2011. godine).
Likove u ovom trileru proganjaju pogreške iz prošlosti, zbog čega stalno preispituju svoje postupke i ne mogu krenuti dalje, pogreške koje neke dovode na granicu ludila i samoubojstva. Drugi su apatični i pred sobom baš i ne vide neku životnu perspektivu, pa nastoje naći način na koji bi otišli s Islanda živjeti negdje na jugu, na suncu, u kupaćima i s čašom vina u ruci. Pritom neki nemaju skrupula, pa poduzimaju sve kako bi ostvarili svoje planove, siluju, otimaju... To rade, prema svojim riječima, “zato što mogu”. Nemaju empatije jer su i oni kao mali preživjeli strahote, koje su na njihovoj psihi ostavile ožiljke za cijeli život. O tome nisu smjeli nikome govoriti i sve su pokušali potisnuti.
Triler iz pera jednog od najboljih pisaca krimića s Islanda ne slijedi šablone o dobrim i lošim momcima. Nema, kao neki drugi skandinavski pisci, jednoga glavnog junaka, a u zemlji snijega i leda, u kojoj je lani bilo jedno ubojstvo, a 2017. rekordna četiri, uvjerljivo je složio radnju. U Guardianu o romanu pišu: “Predivno napisan i elegantnog tona, sa zapletom koji tek postupno postaje jasan. Pri čitanju se stječe dojam kao da zurite u gustu maglu i čekate da se u njoj ocrtaju obrisi koje ćete moći razabrati”. A Washington Post smatra kako je Jónasson napisao “uspješnu kombinaciju nordijskog noirea i klasičnoga krimića u stilu Agathe Christie.” Autor je, naime, fasciniran krimićima Agathe Christie, pa je na islandski jezik preveo 14 njezinih romana. Pisac i prevoditelj najpoznatiji je po serijalu “Mračni Island”, koji je počeo romanom “Snježno sljepilo” 2010. godine. Prava za televizijsku adaptaciju romana prodao je britanskoj produkcijskoj kući On corner.