Suprotno upozorenjima po kojima aplikacije za spojeve parova potiču površne i kratkotrajne susrete lišene istinske romantike i ljubavi, švicarska studija pokazala je kako je puno vjerojatnije da će aplikacija korisnike potaknuti na ostvarenje dugotrajne veze.
POGLEDAJTE VIDEO Što se događa u našem tijelu kad se zaljubimo:
Mobilne aplikacije na revolucionaran su način utjecale na 'dejtove' i susrete parova širom svijeta te su vrlo brzo postale glavni mehanizam sklapanja veza u brojnim državama.
Za razliku od tradicionalnih internetskih stranica za upoznavanje, na kojima se traže vrlo detaljni profili korisnika, aplikacije za pametne telefone poput Tindera i Grindra uglavnom se temelje na ocjenama fotografija.
Neki su znanstvenici izrazili bojazan da bi takav način upoznavanja mogao negativno utjecati na način na koji komuniciramo, zaljubljujemo se i stvaramo trajnu vezu.
No studija provedena na Sveučilištu u Ženevi (UNIG), čiji su rezultati objavljeni u časopisu PLOS ONE, ukazuje na to da su parovi koji su se "susreli" putem aplikacija pokazali snažniju namjeru za zajedničkim životom od parova koji su se sastali offline.
- Mnogi smatraju da 'susreti' putem aplikacija negativno utječu na kvalitetu odnosa jer ljude lišavaju potrebe za kvalitetnom ili dugoročnom vezom - kaže autorica studije, Gina Potarca, znanstvenica na UNIG-ovu Institutu za demografiju i socioekonomiju te dodaje da za 'takav zaključak dosad nemamo dokaza'.
Potarca je u svrhu istraživanja iskoristila istraživanje švicarskog Državnog zavoda za statistiku iz 2018. godine, analiziravši odgovore više od 3000 ljudi koji su bili u vezi, a svojeg su partnera ili partnericu upoznali u prošlih deset godina.
Njezina je analiza pokazala da su parovi koji su se upoznali putem aplikacije bili više motivirani za zajednički život od ostalih.
- Svrha studije nije bila ustanoviti je li krajnja intencija parova dugoročan ili kratkoročan zajednički život - rekla je, dodavši da su neki parovi zajednički život vidjeli kao svojevrsno 'probno razdoblje prije vjenčanja'.
Njezina studija je pokazala i da su parovi koji su se 'spojili' putem aplikacije imali snažniju želju za potomstvom od ostalih.
Potarca tvrdi da su parovi koji su se upoznali putem aplikacija za spojeve bili jednako zadovoljni u svojim vezama kao i oni koji su svoje partnere upoznali na tradicionalniji način.
Smatra da su rezultati istraživanja posebno zanimljivi i poticajni u vremenima u kojima živimo - usred pandemije koronavirusa, koja je znatno smanjila broj tradicionalnih spojeva. (tk)