Infekcije oka su, unatoč razvoju modernih materijala od kojih se izrađuju leće te otopina za čišćenje, održavanje i čuvanje leća, i dalje značajan problem kod mnogih ljudi, upozorava doc. dr. Dean Šarić, oftalmolog s Klinike za očne bolesti KB-a Sveti Duh.
Najčešća infekcija povezana s korištenjem kontaktnih leća je keratitis, infekcija rožnice. Keratitis može imati više uzroka, uključujući herpes, bakterije, gljivice ili mikroorganizame (kao što je Acanthamoeba – vrlo teška infekcija za liječenje).
Keratitis je najozbiljnija komplikacija nositelja kontaktnih leća. U težim slučajevima može dovesti do ožiljaka rožnice koji pogoršavaju vid, a u najtežim slučajevima do potrebe za transplantacijom rožnice ili čak gubitka oka.
- Najčešći uzrok infekcija jest nedovoljna higijena, odnosno nepridržavanje pravila za nošenje i održavanje leća te njihova pravovremena zamjena. Naime, u početku nošenja leća većina se pacijenata pridržava pravila pa su komplikacije rijetke. S vremenom, kako nemaju problema, ljudi sve više zanemaruju upute i shodno tome imaju sve više problema - govori dr. Šarić.
Najčešće su pogreške, nabraja, nepravilno čišćenje i čuvanje leća u otopinama (fiziološka i sl.) koje nisu za to predviđene, neizmjenjivanje tekućine u kojoj se čuvaju leće svakoga dana (ili nadolijevanje otopine za čišćenje leća u posudicu u kojoj je tekućina od prethodnog dana), te spavanje s kontaktnim lećama koje nisu za to predviđene, kao i nošenje leća dulje nego što preporučuje proizvođač.
Nezgodna je i sklonost suhoći očiju.
- I nošenje kontaktnih leća prilikom kupanja i vodenih sportova je opasno, naročito ako ih se nosi u slatkoj vodi i bazenima. Kritičan je i neodlazak liječniku na vrijeme jer, naime, pacijenti odlaze liječniku obično kad je infekcija već uznapredovala - upozorava Šarić. Neke infekcije izazvane neodgovornim nošenjem leća mogu izazvati i ozbiljne probleme s vidom ili sljepoću ako ne posjetite oftalmologa na vrijeme.
- Sigurno rukovanje, čuvanje i čišćenje leća ključni su koraci kako bi se smanjio rizik od infekcije. Na tržištu ima sve više lažnih kopija leća provjerenih proizvođača. Posebno se mora obratiti pažnja kod kupovanja preko neprovjerenih izvora. Takve kopije leća mogu se pojaviti bilo gdje, no najčešće se upravo distribuiraju preko internetske prodaje, koja praktično ne podliježe nikakvoj inspekciji - naglašava Šarić.
Savjeti za alergičare koji nose leće
Mnogi nosioci kontaktnih leća koji trpe alergije osjećaju nelagodu u određeno doba godine. Pojavljuju se razni simptomi zbog alergena u zraku koji se lijepe na kontaktne leće. Najčešći simptomi su svrbež te suzne i natečene oči. Nelagodu u sezoni alergija možete smanjiti noseći naočale kad god je to moguće jer se alergeni poput prašine i peludi često lijepe na tanku površinu kontaktnih leća.
Češća uporaba naočala pomoći će vam u smanjenju izravnog kontakta s alergenom. Važno je i čistiti leće otopinama bez konzervansa, oči održavati vlažnima koristeći umjetne suze koje će isprati moguće alergene te koristiti obloge. Kad su vam oči crvene i natečene, izbjegavajte trljanje. Tako ćete pogoršati upalu šireći alergene. Svjež, vlažan oblog ublažit će simptome nelagode u očima.
Top 5 savjeta za smanjenje infekcije oka:
- Pravilo broj 1 - ne u vodu s lećama - Uklonite kontaktne leće prije kontakta s vodom - plivanja, tuširanja, kupanja... Uvijek operite ruke prije rukovanja lećama sapunom, pa ih temeljito osušite.
- Dezinfekcija i obična otopina - Dezinficirajte vaše leće i koristite preporučenu otopinu za kontaktne leće. Upamtite da obična fiziološka otopina ne dezinficira leće, ona služi samo za ispiranje.
- Mijenjajte leće prema propisima - Zamjenjujte kontaktne leće redovito. Pridržavajte se režima izmjene kontaktnih leća. Ako je, primjerice, riječ o dvotjednim lećama, nosite ih 14 dana, ne više.
- Čistoća je pola zdravlja - Kontaktne leće uvijek moraju biti čiste i potrebno ih je pravilno čistiti prema uputama proizvođača ili vašeg optometrista ili oftalmologa.
- Koristite samo svježe proizvode - Svaki put kad spremate vaše leće u odgovarajuću posudicu ili ih ispirete, pazite da koristite svježu otopinu za ispiranje, dezinfekciju i čuvanje kontaktnih leća.