Tim iz Londonske škole ekonomije i političkih znanosti (LSE) proučavao je podatke više od 11.000 Engleza starijih od 50 godina, a došli su do zaključka da socijalna izolacija ne samo da uzrokuje gubitak pamćenja u starijoj dobi, već može i dovesti do demencije.
Usamljenost se inače povezuje sa slabljenjem pamćenja, no sada su istraživači uspjeli po prvi put uočiti neke obrasce. Spomenutu su populaciju testirali godišnje od 2002. do 2008. godine, a ispitivali su ih socijalnim interakcijama i davali im test memorije. Otkrili su da je kod onih koji su bili najviše izolirani i usamljeni sposobnost pamćenja opadala za čak jednu petinu - ili za 18 posto - svake dvije godine.
- Na neki su način naša otkrića dobra vijest jer je poboljšanje socijalnog kontakta kod starijih ljudi način sprječavanja ili barem usporavanja propadanja pamćenja, više nego bilo što drugo - rekla je autorica ispitivanja dr. Sanna Read.
- A kako za ozbiljan gubitak pamćenja ne postoji lijek, jako je važno napraviti sve što možemo da bi nam život kasnije bio što je moguće bolji - dodala je.
VJEŽBANJE JE ISTO KLJUČNO ZA ZDRAVLJE U STAROSTI
Samo jedna minuta vježbanja tjedno ima zdravstvene koristi za ljude starije od 65 godina, pokazala je studija sa sveučilišta Abertay u Dundeeju, u kojoj stoji da je i tjedna sesija (od minute) dovoljna za poboljšanje razine glukoze u krvi i opće pokretljivosti.
Od skupine sudionika u dobi od 65 do 75 godina tražilo se da bicikliraju najjače što mogu šest sekundi na nepomičnim biciklima, a onda su imali najmanje minutu odmora i to su ponavljali dok nisu ukupno vježbali jednu minutu.
Postupak takvog treninga poznat je kao sprint interval trening (SIT), a ispitanici koji su vježbali dva puta tjedno po minutu ili više primijetili su poboljšanje i krvne slike i pokretljivosti.
- Otkrili smo da SIT koji se radi jednom ili dva puta tjedno poboljšava sposobnost tijela za izbacivanje glukoze iz sustava - rekao je za Daily Mail voditelj studije dr. John Babraj, a kaže i kako je kod ovih koji su radili SIT primijetio i 'razliku u općoj funkcionalnosti i u obavljanju svakodnevnih poslova'.
- Kako nam se neke tjelesne funkcije usporavaju i smanjuju, počinjemo se i socijalno sve više izolirati, a kad smo socijalno izolirani kvaliteta života nam značajno opada - poručio je dr. Babraj.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: