Tijelo vam je možda mirno, ali, dok sanjate, oči se neprestano vrte u krug . Znanstvenici su dugo mislili kako se to događa u skladu s onim što mozak vidi u snu, ali do danas ta tvrdnja nije dokazana. Ipak, činjenica je da tijekom sna oči i mozak reagiraju slično onomu kako bi na iste doživljaje reagirali u budnom stanju, zaključak je istraživanja.
Ono što ostaje svojevrsna enigma je stvarno značenje snova. Usprkos raznim sanjaricama i tumačenjima, nije moguće do kraja odrediti poruke koje nam šalje podsvijest.
Od nevjerojatnih pejzaža preko životinja koje govore do nadnaravnih moći - snovi znaju biti uistinu bizarni. Međutim, to se sve u danim trenucima čini normalnim iz razloga što dio mozga uopće ne registrira što se zapravo događa, piše Daily Mail.
Talijanski istraživači pomalo su kontroverzno zaključili kako su čudni snovi usko povezani sa psihozom jer se ljudi lako isključuju iz realnosti i stvaraju pogrešne zaključke.
Stručnjaci tvrde da snovi i mašta aktiviraju dijelove u desnoj hemisferi mozga, što se povezuje s obradom riječi i njihovih značenja te s rasuđivanjem situacija. Zanimljiva je spoznaja da je aktivnost mozga manja što je san čudniji, kao da mozak odustaje od njegova razumijevanja.
Snove je moguće i kontrolirati, što je poznato kao lucidno sanjanje. Postoji tehnika kojom se može vježbati ta vještina, ali sada je izmišljena i maska koja mozgu šalje signale o željenom snu. Princip je vrlo jednostavan - maska se prije spavanja stavlja na oči, a ostalo je njezina briga. Ona prepoznaje u kojoj ste fazi sna i u skladu s time navodi mozak na potrebne radnje.
Pogledajte u videu kako to funkcionira.