Vrlo malo studija dokazalo je kako postoji veza između hrane i nastanka prištića. Zato tvrdnja da ih čokolada, pizza i pržena hrana izazivaju nije istinita, kaže američka dermatologinja Debra Wattenberg. Začepljene žlijezde su te koje izazivaju akne, a na njih utječu bakterije i stanice kože. Jedina hrana koja bi mogla utjecati na pojavu akni je mlijeko i mliječni proizvodi, tvrde nove studije. No D. Wattenberg savjetuje da se njihova uporaba ograniči, ali ne i potpuno izbaci iz prehrane. Jedna od zabluda pri čišćenju lica je da preparate za sušenje prištića treba nanijeti samo na njih. Većina preparata načinjena je kako bi spriječila njihovo ponovno nastajanje, a ne da ih samo isuši.
- Te preparate treba nanositi na cijelo lice jer tako liječe upale koje nisu vidljive golim okom, a koje bi se već sutra mogle pojaviti - tvrdi D. Wattenberg.
MADEŽI I RAK
Na rak kože ne upućuju samo plosnati madeži kako se obično smatra, tvrdi D. Wattenberg. Asimetrični madeži i neobična boja također mogu biti znak bolesti.
FLASTER NA RANU
Dezinficirate li posjeklinu i prekrijete je flasterom, ona će brže zarasti nego pričekate li da se osuši, pokazala su nova istraživanja. Flaster držite dok rana ne zaraste.
ZNOJENJE
Antiperspiranti protiv znojenja učinkovitiji su nanesete li ih na pazuhe i osušite neposredno prije spavanja, tvrdi dermatologinja. Postupak možete ponoviti i ujutro.
VITAMIN E
Zabluda je da vitamin E brže liječi rane. Studije su pokazale da ima suprotan učinak, tj. da usporava oporavak. Vitamin E je antioksidans i pomaže u prevenciji oksidativnih oštećenja kože.