Jedan od najpopularnijih božićnih sajmova u Europi očekuje ljubitelje zimskih programa i ove godine u srcu Budimpešte, na trgu Vorosmarty u središtu Pešte. Na više od 100 drvenih štandova pronaći ćete tradicionalne božićne ukrase, szaloncukor, bombone za božićnu jelku umotane u šarene bombone, rukavice i kape. Ovdje nema mjesta masovnoj proizvodnji, već ovdje izlaže stotinjak obrtnika koji se bave tradicionalnim zanatima.
Dok vaša djeca sudjeluju u natjecanju kićenja jelke ili razgledavaju jaslice sa živim životinjama, vi možete kušati kürtoskalács ili slatko tijesto, kenyérlángos tj. pogaču, pečene kestene, kobasice i kiselo zelje te langoše, pečeno tijesto koje se jede s češnjakom i raznim umacima. No, pazite na nepce, mađarska hrana je jako začinjena.
Svaki dan imate prilike uživati u lutkarskim predstavama i tradicionalnom mađarskom plesu, pa ako vas "štimung" ponese slobodno se prepustite. Od 6. do 30. prosinca traju koncerti klasične glazbe u bazilici sv. Stjepana. Ulaznica će vas koštati od 42 do 49 eura ili 315 do 365 kuna. Nešto jeftinija varijanta jest koncert, 3., 25. i 31. prosinca u crkvi sv. Mihaela koji će vas koštati 27 eura ili 200 kuna.
Sajam se otvara 18. studenog, a do 30. prosinca imate ga vremena posjetiti. Svaki dan otvoren je od 10 ujutro do 20 sati navečer. Na Badnjak radi od 10 ujutro do 14 sati popodne, a za Božić i blagdan sv. Stjepana je zatvoren.
Što još posjetiti u gradu na Dunavu?
U svom posjetu mađarskoj prijestolnici svakako posjetite najveću crkvu u gradu, crkvu sv. Stjepana inače zaštitnika Mađarske, koja može primiti oko 8500 vjernika. Mađari je često zovu "bazilika", kako bi dočarali njezinu veličinu i značaj najveće crkve u cijeloj državi. U crkvi možete razgledati najveću i najneobičniju mađarsku relikviju, desnu ruku prvog mađarskog kralja, Stjepana. Možete se popeti i na vrh kupole, odakle se pruža predivan pogled na grad. Ulaz je slobodan, ali se ulaz u zvonik naplaćuje.
Ovjekovječite svoje putovanje na najdojmljivijem Trgu heroja kojim dominira Milenijski spomenik, koji je ime dobio po tisućitoj godišnjici doseljavanja mađarskih plemena. U sklopu spomenika nalaze se statue sedam plemenskih vođa i mnogih drugih povijesnih ličnosti, među ostalima kralja Stjepana, Bele IV., Matijaša Korvina i Lajoša Košuta.
Razgledajte crkvu Naše Gospe poznatijom pod imenom crkve sv. Matijaša u kojoj je okrunjena carica Sisi za ugarsku kraljicu. Crkva je u 16. stoljeću preuređena u džamiju i oslikana crtežima iz Kurana.
Nakon crkve uputite se na Ribarsku tvrđavu s koje se proteže najljepši pogled na grad, a sastoji se od sedam tornjeva koji predstavljaju po jedno od sedam plemena koji su osnovali Mađarsku.
Ne zaboravite na romantičnu šetnju Lančanim mostom koji je spojio Budim i Peštu. Povod izgradnji mosta jest smrt oca grofa Istvána Széchenyija u Beču. S obzirom da je to bilo u prosincu, zima je bila jaka i most je bio zatvoren. To je oduljilo polazak u Beč za čitavih tjedan dana i grof je obećao sagraditi stalni most, bez obzira na cijenu.
Proučite kompletnu povijest Mađarske u tri muzeja u sklopu Kraljevske palače, dok Židovski muzej možete razgledati zajedno s najvećom sinagogom u Europi, Dohany Sinagogom.
Razgledavanje završite u najpoznatijem simbolu Mađarske Parlamentu koji je treći po veličini u svijetu, a drugi u Europi, odmah iza onog u Bukureštu.
Savjet za oprez
U razgledavanju gradom pazite da ne ostanete bez novaca i osobnih dokumenata jer džepari uvijek vrebaju. Ali i gledajte gdje stajete. Naime, po glavi stanovnika u Budimpešti dolazi 1,5 pas, piše Puturist.