Oči su jasan pokazatelji niskih temperatura, tvrdi američki okulist dr. Rupe Hansra. U stanju opasne pothlađenosti, odnosno hipotermije, krvne žile u očima se sužavaju kako bi sačuvale energiju i toplinu. To može uzrokovati privremenu sljepoću. Manekenka Kate Upton to je doživjela za vrijeme snimanja za naslovnicu magazina Sports Illustrated na Antarktici. Temperature su tada dosezale i -20.
|
Foto: Dreamstime
Da bol u zglobovima može predvidjeti kišu ili zahlađenje, nisu samo bapske priče, tvrdi američki kirurg ortopedije dr. Robert Trait. Sa zahlađenjem, atmosferski tlak pada što stvara pritisak na zglobnu tekućinu odgovornu za podmazivanje i normalno funkcioniranje zglobova. Tlak unutar zglobova raste i to uzrokuje bolove.
|
Foto: Fotolia
Srce je pravi prozor u budućnost i može predvidjeti ono što slijedi, potvrdila je američko-talijanska studija. Znanstvenici su ispitanicima pokazali niz fotografija i promatrali njihove reakcije. Dio fotografija bio je emocionalno neutralan, a dio njih je trebao izazvati uzbuđenje. Otkrili su da srce ubrzava otkucaje čak 10 sekundi prije prikazivanja fotografija uzbuđenja. Tako naše srce može osjetiti uzbuđenje pa počinje brže kucati.
|
Foto: Fotolia
Spolni organ kod žena uzbudi se prije nego mozak, potvrdili su nizozemski istraživači. Vagina se tako ovlaži i priprema za seks prije nego što mozak toga postane svjestan, otkrili su u studiji u kojoj su pripadnicama ljepšeg spola prikazivali erotske snimke. Time su potvrdili da su žene jednako vizualne po pitanju seksa kao i muškarci.
|
Foto: Fotolia
<div><span style="font-size: 12px; font-family: tahoma, arial, helvetica, sans-serif;">Širenje zjenica povezuje se sa zaljubljenošću i osjećajem ugode kao nakon uživanja u desertu, pokazale su američke studije. Kad se zaljubimo, oslobađa se hormon dopamin koji utječe na živčane završetke i potiče širenje zjenica. To je još jedan od znakova zašto je zaljubljenost teško sakriti. </span></div>
|
Foto: Fotolia
Osjet njuha je kao vremeplov, ističe Mari Larsson, profesorica psihologije sa švedskog Sveučilišta Stockholm. Centar za mirise u mozgu smješten je unutar limbičkog sustava zaduženog za emocije i sjećanja. Osjećaji, mirisi i sjećanja toliko su isprepleteni da se mirisanjem parfema možete vratiti u prošlost.
|
Foto: Fotolia
Oči, osim što pokazuju pothlađenost, otkrivaju i dolazak proljeće. One reagiraju na razinu peludi u zraku koja raste s dolaskom toplijeg vremena. Pojavljuje se crvenilo i svrbež, što unatoč hladnom vremenu može biti znak dolaska novog godišnjeg doba.
|
Foto: Fotolia
Tijelo na opasnost reagira tako da simpatički živčani sustav ispušta adrenalin koji pojačava rad srca, ubrzava disanje i usporava probavni sustav. To omogućuje stezanje mišića i nevjerojatnu snagu. Probavni sustav tako privremeno posuđuje svoju energiju drugim tjelesnim procesima i čini ih snažnijima nego inače.
|
Foto: Dreamstime
Ljudi koji pate od migrena posebno su osjetljivi na promjenu vremena, osobito na ekstreme u temperaturama. Promjena vremena može izazvati neravnotežu u kemijskim spojevima u mozgu, uključujući i serotonin koji može potaknuti migrenu. U slučajevima kad je posebno hladno ili vjetrovito, preporučuje se ostati u kući.
|
Foto: Fotolia
Migrene i bolni zglobovi predviđaju promjenu vremena, mirisi nas vraćaju u prošlost, a oči mogu otkriti dolazak novog godišnjeg doba, pothlađenost ali i zaljubljenost