Modrice su odraz manjih ozljeda krvnih žila ispod površine kože. Ako su te žile oštećene, kroz otvorenu kožu može iscuriti manja količina krvi, a na koži ostaje 'fleka' crne, plavičaste ili ljubičaste boje, kaže obiteljski liječnik iz klinike u Clevelandu, dr. Cory Fisher.
No, što ako ih zadobivamo prelako, pa po nogama, rukama ili po cijelom tijelu imamo brojne modrice koje nastaju od svakog, i najmanjeg udarca? Evo što sve može uzrokovati modrice za koje se ni ne sjećamo kako smo ih dobili - i kako ih što brže izliječiti.
1. Dodatci prehrani
Neki dodaci prehrani mogu doprinijeti nastanku neobjašnjivih modrica - npr. češnjak, đumbir, gingko, ginseng, omega-3 masne kiseline (riblje ulje), i vitamin E, zbog njihovog potencijalnog učinka na trombocite; krvne pločice koje imaju ulogu u hemostazi i zgrušavanju krvi.
To je dobar razlog da se posavjetuje s liječnikom prije nego počnete uzimati bilo koji dodatak prehrani, iz bilo kojeg razloga - jer, upozorava dr Fisher, dodatci prehrani ne samo da mogu 'komunicirati' s drugim lijekovima koji su možda i propisani, već nisu ni regulirani FDA-om (Agencijom za sigurnost lijekova), pa možda uopće ne uzimate ono što mislite.
2. Spol i estrogen
3. Starenje
Lakše nastajanje modrica je često kod populacije ljudi starijih od 60 godina, kaže dr. Gary Goldenberg, profesor dermatologije na Medicinskom fakultetu Icahn i liječnik u bolnici Mount Sinai.
- Jednom kad prijeđete 60.-u, potrebne su puno manje ozljede da bi se stvorila modrica - kaže, i objašnjava da je razlog sve tanja koža i to što s godinama krvne žile postaju sve krhkije.
- S prorjeđivanjem kože gubimo masnoću i kolagen koji su prethodno štitili krvne žile, a i same žile gube elastičnost, što ih čini sklonijima lomovima - objasnio je.
4. Lijekovi za razrjeđivanje krvi
Ako pijete lijek za razrjeđivanje krvi ili za liječenje srčane aritmije i krvnih ugrušaka, to je jednostavno objašnjenje za neobjašnjive modrice, kaže dr. Fisher. Dodaje kako je moguće i da uzimamo neki lijek koji djeluje na razrjeđivanje krvi, a da to ni ne znamo - kao što su Ibuprofen ili Aspirin.
- Ti lijekovi smanjuju sposobnost krvi da se pravilno zgruša, tako da krvarenje uzrokovano oštećenjem kapilara (krvnih žila) može trajati dulje nego bi inače, dopuštajući krvi da curi i formira modricu - objašnjava dr. Fisher.
5. Krvni poremećaji
Hemofilija i Von Willebrandova bolest su krvni poremećaji koji mogu lako uzrokovati modrice, kaže dr. Fisher. Hemofilija je rijetko stanje koje utječe na sposobnost zgrušavanja krvi, dovodeći osobu u opasnost od ozbiljnog iskrvarenja iz najmanje povrede.
Von Willebrandova bolest je blaži i nešto češći poremećaj zgrušavanja, koji se često javlja kao krvarenje tijekom zubarskog rada, dugotrajno krvarenje iz nosa, krv u mokraći ili stolici, i obilne i dugotrajne menstruacije kod žena.
6. Antidepresivi
Selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SSRI) su uobičajena klasa antidepresiva koji djeluju i izvan mozga. "Neki od najistraženijih SSRI - ja, kao što su fluoksetin, sertralin, citalopram i bupropion, mogu biti u interakciji s trombocitima, koji su važan dio procesa zgrušavanja, kaže dr. Fisher.
7. Kortikosteroidi
Kortikosteroidi su lijekovi koji se koriste za suzbijanje i liječenje raznih stanja - a mogu učiniti da smo skloniji modricama jer mogu uzrokovati stanjenje kože. Često se koriste za ublažavanje otoka, crvenila, svrbeža i drugih simptoma alergijskog tipa.
Najčešće se topikalni kortikosteroidi propisuju za kožna stanja poput ekcema i psorijaze, dok se oralni kortikosteroidi mogu preporučiti za smetnje poput astme, alergija i drugih upalnih stanja.
8. Nedostatak vitamina
Nedostaci C i K vitaminima mogu uzrokovati neobjašnjive modrice - ali ovo se odnosi samo na one koji žive u nekoj od nerazvijenih zemalja, bez stalnog pristupa zdravoj hrani, piše Prevention.