Premasne kreme za sunčanje mogu uzrokovati prištiće stoga se preporučuje koristiti mineralne formule i losione s efektom rashlađivanja. One upijaju višak ulja s kože i sprječavaju nastanak prištića od posljedica znoja. Odličan izbor su i losioni s oznakom "nekomedogen" što znači da preparat ne začepljuje pore. Također, vodootporne kreme treba obavezno isprati prije spavanja jer isušuju kožu i mogu nakon dužeg izlaganja uzrokovati akne.
|
Foto: Fotolia
Jedan od razloga zašto ljudi izbjegavaju kreme za sunčanje je i to što im treba predugo da bi je nanijeli. Najbolji izbor su sprejevi koji se ravnomjerno nanose i brzo upijaju. Također, preporučuje se nositi šešir i preparate za njegu tijela sa zaštitnim faktorom. Redovito korištenje kreme za sunčanje smanjuje znakove preuranjenog starenja za 24 posto, a nošenje šešira rizik od raka kože za 40 posto. Trećina svih slučajeva raka kože javlja se na nosu.
|
Foto: Fotolia
Kreme za sunčanje mogu imati intenzivan miris stoga se ljudima koji su osjetljivi na mirise preporučuju kreme namijenjene osjetljivoj i suhoj koži. One ne sadrže ni mirise, ali ni alkohol koji može iziritirati kožu, piše <a href="http://http://www.allure.com/skin-care/2014/sunscreen-problems-fixed#slide=1">Allure</a>.
|
Foto: Fotolia
Teške kreme mogu uništiti makeup pa je bolje koristiti primere ili serume. Oni zaglađuju lice i štite kožu, ali bez neugodnog mašćenja. Tekući puderi sa zaštitnim faktorom nisu dovoljni i valja ih kombinirati sa serumima. Da bi zaštitni faktor koji je naveden na ambalaži djelovao treba puder nanijeti u najmanje 14 slojeva, tvrdi američka dermatologinja Leslie Baumann.
|
Foto: Fotolia
Kreme za sunčanje bogate neprozirne teksture mogu na koži ostaviti bijeli trag pa koža može djelovati beživotno i sivo. To je najčešće kod tamne kože, a pomažu ulja za sunčanje.
|
Foto: Fotolia
Ako se krema za sunčanje počne topiti zbog znojenja, što je često kod sportaša, bolje je koristiti vodootporne gel-kreme. One su gušće i dulje se zadržavaju na koži nego uobičajeni losioni.
|
Foto: Fotolia
Ako krema ima neugodan miris, najbolje je koristiti losione namijenjene osjetljivoj i suhoj koži jer ne sadrže alkohol ni mirise. Protiv znojenja su odlične gel kreme
ja se inače mažem čistim domaćim maslinovim uljem, ali ove godine sam dobila lijepu boju bez kapi ičega, ali sam se sunčala sa oprezom jer sam izrazito svijetle puti....:):)
Kalea
12.08.2014.
Ja isto tako sam sebi pripravljam ulje.Dignem haubu od auta, izvadim iz motora staro ulje, namažem se njime po tijelu i licu (da mi zubi budu bijeli), i ne treba mi sunčanje. Obrišem višak starom krpom i ''voila'', boja je tu.
vanilijica
12.08.2014.
Znam da će sad mnogi skočiti kad kažem da si ja sama pripravim ulje za sunčanje i da to nije dobro i bla bla bla.... ali ja več tri godine koristim to ulje i super mi je.Nema alergija ne izgorim i koža mi je meka i vlažna.Ja svake godine uzmem 2decilitra domačeg maslinova ulja unutra iscjedim jedan limun posebno naribam jednu veću mrkvu i iscjedim sok.To ulijem u ulje i limun dobeo promučkam i dobijem izvrsno ulje za sunčanje od kojeg se prekrasno tamni.Koža je meka i podatna nema alergija ni prištića a i ugodnog je mirisa.Preporučujem ga svima koji lakše tamne i nemaju izrazito svjetlu put.