Ona je bila temelj obitelji. Naučila me odricanju i odgovornosti jer se svakom prilikom žrtvovala za nas, zahvalio se svojevremeno svojoj pokojnoj baki bivši američki predsjednik Barack Obama. Da su djedovi i bake neopjevani junaci obitelji, pokazuju i istraživanja. Djeca koja imaju sreću družiti se s djedovima i bakama poslije u životu imaju veće samopouzdanje, komunikativnija su i lakše podnose poraz.
POGLEDAJTE VIDEO:
Djedovi i bake mogu preuzeti jednu od pet odgojnih uloga, tvrdi gerontologinja Bernice Neugarten. Ovo je 5 najčešćih tipova baka i djedova:
Klasični tip
Na “klasične” tipove djeda i bake roditelji se mogu osloniti ako treba pričuvati unuke ili ako im je potrebna bilo kakva vrsta pomoći. Rado se druže s unučićima i pomažu roditeljima, ali se ne miješaju pretjerano u odgoj.
Zabavni i ‘luckasti’
Djed i baka koji su koncentrirani na to da zabavljaju unuke, igraju se s njima, luduju i smiju uživaju u tome da budu izvor zabave. Svaki put kad provode s njima vrijeme, naći ćete ih kako jure okolo s klincima, pjevaju, igraju se...
Drugi ‘mama i tata’ prelaze granicu
Oni ponekad pretjeruju u brizi o unucima i ponekad se ponašaju kao da se roditelji ne znaju brinuti o djeci sami. Često žele odlučivati o tome u koju će dijete školu ići, čime će se baviti osim škole, s kim se treba družiti i slično.
Obiteljski mudraci povezuju generacije
Glave obitelji koje dijele savjete, raspoređuju resurse te kontroliraju roditeljsku generaciju. Mogu biti nenametljive, odnosno davati sugestije i savjete samo onda kad procijene da je to potrebno i da će pomoći, ali i naporne.
Daleki ‘rođaci’
Rijetko su s unucima, najčešće samo za blagdane, pa mogu ostati pomalo stranci. Često novčano pomažu roditeljima, ali se ne miješaju u njihove odluke, ne dijele sitnice s unucima, no baš zbog toga ostaju u sjećanju kao “egzotični” rođaci.