Trodimenzionalne slike uzoraka tkiva mogle bi pomoći u prepoznavanju tumora ranije nego što se može drugim tehnikama, tvrde znanstvenici Sveučilišta Leeds. Tehnika koju su osmislili omogućava pregled slika tkiva u visokoj rezoluciji, a slike se mogu rotirati na ekranu, pa je tako tkivo moguće promatrati iz svih kuteva, prenosi BBC.
Iako digitalna mikroskopija nije nova i skeniranje tkiva je započelo prije deset godina, u tu se svrhu koristilo dvodimenzionalno skeniranje koje je omogućavalo pregled samo jednog poprečnog presjeka određenog komadića tkiva.
- 3D tehnologija vrlo nam je važna jer pruža mnogo više informacija, a i informacije koje daje su točnije - kaže jedan od autora studije, dr. Derek Magee.
Kako bi znanstvenici mogli stvoriti 3D sliku, trebaju izrezati dio tkiva s ultra preciznim uređajem koji se naziva mikrotom. On dalje reže dijelove tkiva na stotine tankih komada, a svaki se od njih stavlja na staklo debljine jednog milimetra te potom umeće u digitalni skener. Softver koji su razvili na britanskom Sveučilištu Leeds, a omogućuje trodimenzionalni pregled i realističnu sliku, pomoći će u uočavanju malih tumora koje se konvencionalnim tehnikama ne bi vidjeli.
- Također, ako je neka od glavnih krvnih žila u blizini tumora, moći ćemo vidjeti je li ju on zahvatio te ako nije sa sigurnošću izvaditi tumor - objašnjava dr. Magee.
Ova tehnologija će nam olakšati razumijevanje raka i razvijanje novih te djelotvornijih pristupa liječenju, slaže se međunarodna znanstvena zajednica.