To je to što me zanima!

15 pogrešaka prilikom kuhanja koje svi rade, a uništavaju okus

Ako meso vadite iz škrinje, pustite ga da dosegne sobnu temperaturu prije pripreme. Češnjak se brzo prži pa ako zagori to može pokvariti okus čitavom jelu. Dodajte ga među zadnjima
Vidi originalni članak

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Nemate kvasca, a jeli bi pizzu? Isprobajte ove odlične recepte

1. Dodavanje ulja u vodu dok se kuha tjestenina

Ljudi to inače rade kako bi spriječili lijepljenje tjestenine i da voda proključa. Međutim, dodavanje ulja nije najbolja ideja ako planirate jesti tjesteninu s umakom, jer će ga ulje spriječiti da se dobro stopi s tjesteninom. 

2. Ispiranje tjestenine vodom 

Kada je tjestenina gotova, većina nas vjerojatno samo izlije vodu u kojoj je kuhala. No, zadržavanje vode zapravo može poboljšati okus. Ako pripremate tjesteninu s umakom, ta voda vam može pomoći da se umak bolje i ravnomjernije stopi s tjesteninom. Ako tjesteninu dodatno ispirete vodom nakon cijeđenja, to može biti dodatan razlog zašto se umak teže poveže.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

3. Nemiješanje tjestenine na vrijeme

Važno je odmah promiješati tjesteninu dok se kuha. Vjerojatnije je da će se na početku više lijepiti, zbog škroba koji se oslobađa.

4. Pečenje mesa koje nije do kraja odmrznuto

Ako meso vadite iz škrinje, pustite ga da dosegne sobnu temperaturu prije pripreme. Inače će se peći neravnomjerno. iznutra bi moglo ostati sirovo, a izvana zagorjelo. 

5. Prije rezanja mesa, pustite da odstoji

Sokovi koji je stvore prilikom pečenja većinom se nalaze u sredini. Zato je bolje pričekati malo prije nego što ga narežete kako bi se ti sokovi mogli upiti u rubne dijelove mesa.

6. Miješanje riže

Osim ako ne pripremate rižoto, bolje je ne miješati rižu. Inače će aktivirati škrob, koji će rižu učiniti kašastom.

7. Podizanje poklopca tijekom kuhanja riže

Ako kuhate rižu u loncu, nemojte micati poklopac kako biste provjerili je li riža gotova. Ako to učinite, toplina više neće biti ravnomjerna, a riža na vrhu će biti manje skuhana od one na dnu lonca lonca. Također će poremetiti omjer vode i riže pa bi mogla biti suha. 

OBRATITE PAŽNJU Opasno! Hrana koju će kuhanje uništiti, pa i učiniti toksičnom

8. Prženje hrane u ekstra djevičanskom maslinovom ulju

Ekstra djevičansko maslinovo ulje ima nisku točku dima. Na primjer, ako na njemu pržite hranu mogli bi doći do neugodnih mirisa, ali i do ispuštanja otrovnih kemikalija.

9. Ribu dobro osušite 

Ako je riba vlažna na površini i takvu je stavite pržiti na tavu, više će isparavati nego što će se pržiti. To znači da pri kraju prženja neće poprimiti zlatnožutu koricu. 

10. Osušite zeleno lisnato povrće

Nakon što ste dobro oprali listove, dobro ih osušite. Inače bi se moglo prekuhati te izgubiti okus.

11. Dodavanje hladnog maslaca i vrhnja u pire krumpir

Ovakvi potezi mogli bi spriječiti da se škrob u krumpiru pravilno apsorbira. Dakle, bolje je prije zagrijati maslac dok se ne rastopi, a vrhnje dok ne zavrije. 

12. Previše hrane u jednoj tavi

Kada kuhate za više ljudi, prikladno je sve kuhati u jednoj velikoj tavi ili loncu. Međutim, ako je unutra previše hrane, može ispasti suha. Toplina će se smanjiti i meso će izgubiti vlagu. 

13. Dodavanje češnjaka prije vremena 

Češnjak se brzo prži pa ako zagori to može pokvariti okus čitavom jelu. Dodajte ga među zadnjim sastojcima.

14. Prethodno zagrijte tavu 

Trebate zagrijati tavu nekoliko minuta prije prženja. U suprotnom meso ili riba koju pripremate neće se dobro ispeći.

15. Ne stavljajte sirovi krumpir u pećnicu 

Ako stavite sirove krumpire u pećnicu, mogli bi iznutra ostati sirovi te izgorjeti izvana. Kako biste to izbjegli, djelomično skuhajte krumpir u kipućoj vodi prije pečenja, piše BrightSide. 

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Jamie Oliver pokazao je kako napraviti kruh s tri sastojka

POGLEDAJTE VIDEO: #ZAJEDNO24SATA sa Robertom Knjazom:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 5

  • horseking 27.03.2020.

    Više od pola savjeta je kriminalno glupo

  • area 62 27.03.2020.

    Srdelu koju pržimo na ulju treba dobro osušiti od vode ili nakupljenog leda, zatim uvaljati u kukuruznu krupicu i ubaciti u tavu sa ugrijanim uljem...da bi dobili ribicu sa zlatnom koricom, dovoljno je okrenuti dva puta i obavezno peći sa poklopcem. Rezultat je na kraju ukusan i boja kao pripremana na gradelama 🍳😊🤗

  • Lola. 27.03.2020.

    Znači nije do miješanja ili dizanja poklopca, nego sorte riže. Nisu sve iste niti svaka odgovara za svaku uporabu, riža dugog zrna se ne lijepi i nakon kuhanja pa je kao takva idealna za napr. salate a riža kratkog zrna je idealna za pripremu rižota ....Krumpir nikad nisam kuhala prije pečenja, začinim...dodam malo ulja i vode i direktno u pećnicu...A na češnjak doista treba paziti. Nije nužno da bude posljednji, nego samo regulirati temperaturu pečenja i na vrijeme dodati ostale namirnice.

Komentiraj...
Vidi sve komentare