1. Ne čitate recept, ne slijedite ga pažljivo ili zamjenjujete sastojke
Probleme s pečenjem rješit ćete jednostavnom pripremom svih sastojaka koji vam trebaju. I osim ako stvarno znate što radite, nemojte preskakati radnje. Naizgled male promjene - poput smanjenja količine šećera ili zamjene s drugom vrstom brašna - može imati ogroman utjecaj na kolač. Uvijek prvi put kada isprobate recept napravite točno onako kako je napisano. Nakon što ga uspješno napravite, tek tada možete razmišljati o uvođenju dodataka.
Pravljenje kolača je poput kemijskog procesa. Važno je slijediti upute i količine sastojaka.
2. Zagrijavanje pećnice prije stavljanja kolača uzimate kao prijedlog, a ne kao obavezu
Ako kolač stavite u nedovoljno zagrijanu pećnicu to će utjecati na izgled, teksturu kao i na vrijeme pripreme. Između ostalog, kolač će ispasti tvrd jer se neće dignuti i neće se ravnomjerno ispeći.
3. Ne važete sastojke
Ako ne posjedujete vagu, nađite 'pretvarač' mjera na internetu.
4. Pečete kolačiće sa sobne temperature
Nakon što umijesite tijesto za kolačiće, stavite ga u zamrzivač na neko vrijeme da se masnoća stvrdne i ne rastopi dok se peče - osim ako vam se tako ne sviđa.
5. Jaja razbijate na stranici zdjele, a ne na radnoj površini
Ako razbijate jaje s bočne strane posude, vjerjatno već znate da je to najbrži način da se u tijesto dodate i ljuske.
6. Odjednom bacite sve sastojke u zdjelu i pomiješate ih
Ako su u receptu prvo navedeni maslac i šećer, to znači da njih prvo miksate dok dobivena krema nije lagana i prozračna. Kad dodate jaja, dodajite ih jedno po jedno kako biste bili sigurni da ste ih dobro umiješali, a tijestu zadržali laganu teksturu.
7. Ne koristite mikser
Puno kolača zahtijeva da se maslac i šećer tuku zajedno dok ne postanu blijedi. Nikad takvu konzistenciju nećete dobiti miješajući samo kuhačom ili lopaticom, a možda ni pjenjačom, ako nemate dovoljno snage.
8. Previše miješate
Maslac ili jaja, ili vrhnje za šlag, morate jako tući, međutim kad dodate brašno, nemojte pretjerano miješati već samo toliko da se ono umiješati u tijesto. Isto vrijedi i za orahe i druge orašide koje dodajete u kolač,a prethodno ste ih samljeli. Konačni proizvod može postati tvrd.
9. Ne rahlite sastojke prije
Uvijek prosijte sve suhe sastojke. Ovo je posebno važno za brašno i šećer u prahu, ali i prašak za pecivo. Ne želite da vam ostanu grudice.
10. Koristite hladne sastojke poput maslaca i jaja iako u receptu pišu da su sobne temperature
Za jaja je posebno važno ovo pravilo - žumanjci sobne temperature se lakše obrađuju i bolje sjedinjuju kod miješanja.
11. Ne koristite papir za pečenje
Život čini beskrajno lakšim, pa nećete lijevati suze jer vam se kolač zalijepio za protvan.
12. Stalno otvarate i zatvarate vrata pećnice
Kad stavite nešto u pećnicu da se peče, pokušajte otvarati vrata što je manje moguće. Kada otvorite vrata vrući zrak izlazi, čime ćete sniziti temperaturu. U redu je ako se to dogodi nekoliko puta, ali ako nastavite provjeravati, trebat će vječnost da se kolač ispeče. Uložite u termometar za pećnicu da biste znali pravu temperaturu.
13. Ohladite kolač prije stavljanja kreme
Uključite logiku. Ne želite da vam se krema rastopi. Kolač mora biti barem sobne temperature da biste ga mogli ukrasiti.
14. Ne natapate kolač sirupom
Svaki sloj trebali bi natopiti s nekim likerom, rumom, mlijekom, kavom ili običnim šećernim sirupom, kako ne bi ostao suh i nejestiv.
15. Preskačete podlogu za ukrašavanje torte
Tanki sloj kreme koji namažete prvo na tortu ili kolač da pokupite mrvice, kasnije, nakon dodatnog hlađenja u hladnjaku, omogućit će vam savršeno ukrašavanje torte.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: