1. Zabrana Božića
Božić slavi rođenje Krista i za mnoge je to radosna prigoda, no u SAD-u u prošlosti taj je blagdan izazivao brojne kontroverze, piše Rd.
POGLEDAJTE VIDEO:
Puritanska vlada je 1659. godine izglasala zakon kako bi iskorijenila "neprimjereno" ponašanje koje je "uvredljivo za Boga". Svatko tko se nije pojavio na poslu ili je sudjelovao na zabavi na taj dan je kažnjavan novčanom kaznom od pet šilinga. Zabrana Božića potrajala je do 1681. godine, a država Massachusetts Božić nije proglasila blagdanom sve do 1856. godine.
2. Englezi su prvi zabranili Božić
Još 1643. godine Engleska je odredila da se Božić treba shvaćati kao praznik, a ne kao zabavni blagdan. Već sljedeće godine su ga potpuno ukinuli te je do 1660. godine bilo zabranjeno slaviti Božić u Engleskoj.
3. Bez plaćanja dugova
Arkansas je 1838. godine donio zakon prema kojem su građani dugove koji su dospijevali na sam Božić mogli platiti dan ranije, na Badnjak. Tako su dužnici zapravo imali dan manje za plaćanje dugova, a zbog toga je za jedan dan bila i umanjena kamata.
4. Odgoda plaćanja računa
Za razliku od Arkansasa, Louisiana je 1837. godine odredila da se računi koje građani trebaju platiti na Božić moraju platiti tek sljedećeg dana. Također, za taj dan više kreditori nisu mogli zaračunati kamate.
5. Zakon o bonusu
U Meksiku se pojam "Aguinaldo" odnosi na godišnji bonus kojeg poslodavci moraju isplatiti svojim zaposlenicima. Datum dospijeća bonusa je najkasnije do 20. prosinca, a tvrtke koje se toga ne pridržavaju podliježu znatnim novčanim kaznama koje mogu iznositi i do 315 dnevnih minimalnih plaća. Sličan zakon ima i Kostarika.
6. Protiv božićnih jelki
U trgovinama u New Yorku zabranjeno je izlagati prave božićne jelke, odnosno dopuštena su samo umjetna drvca. U Philadelphiji je zabranjeno koristiti prirodna drvca u visokim zgradama u kojima živi više od dvije obitelji. U oba slučaja razlog je opasnost od požara.
7. Porez na drvca
Od 2011. godine u SAD-u su uveli porez od 15 centi na prodaju svakog božićnog drvca. Svrha poreza je financirati program kojim će popraviti imidž božićnih jelki.
8. Jelka može, ne i križ
Indiana je 2016. godine izglasala zakon zbog kojeg je ilegalno u javnim prostorima na vrh jelke istaknuti križ.
- Križ nije simbol Božića nego kršćanstva i podsjeća kršćane na raspeće i uskrsnuće, a ne na sekularnost ovog blagdana - istaknuli su u American Civil Liberties Union.
9. Pazite na račun
Ako vas u Michiganu zaustave dok nosite svježe odrezano drvce, mogu vas zatražiti račun. Ondje je nelegalno prevoziti drvce bez dokaza o kupnji.
10. Zabrana bombona
U Nebrasci je ravnatelj osnovne škole zabranio uporabu slatkiša tzv. candy canea jer povijesno, oblik štapića podsjeća na "J" kao početak imena Isusa (Jesus). Za njega je crvena boja bombona simbol krvi Kristove, a bijela simbolizira uskrsnuće. Zabranio je i sve što sugerira vjerski aspekt blagdana, ali i sobove, patuljke te bilo što u crvenoj ili zelenoj boji.
11. Bez alkohola u punču
Na Božić je u Arkansasu zabranjena prodaja alkoholnih pića. To ne znači da ljudi ne smiju piti u privatnosti svog doma, ali se prije toga moraju opskrbiti pićem jer ga neće imati gdje kupiti.
12. Poslije blagdana nema lampica
Mnoge države u SAD-u imaju zakone kojima određuju koliko dugo smijete držati božićne ukrase i lampice nakon blagdana. U San Diegu su ih dopustili do 2. veljače, a one koji ukrase ne uklone do tog datuma čeka kazna od 250 dolara. U Maineu novčano kažnjavaju one koji ukrase nisu uklonili do 15. siječnja.
13. Presnažne lampice
Vaše božićne dekoracije mogle bi prekršiti zakon u New Jerseyu ako proizvode previše svjetla ili ste ih usmjerili tako da nekome mogu smetati. Takva se rasvjeta smatra neprimjerenom i kažnjava se novčanom kaznom.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: