Priprema hrane za zimu ima dugogodišnju tradiciju, uvijek su ljudi pronalazili načine kako jesenske plodove pripremiti da bi trajali što duže. U današnje, moderno vrijeme, ključ je zapravo pripremiti hranu koja će nam dati vitamine i nutrijente te pritom ojačati imunitet prije zime i usred hladnih mjeseci.
Povrće koje je ovih dana nutritivno najsnažnije sačuvat ćemo s nekoliko ključnih tehnika - pripremite ne samo ukiseljene teglice, već i pekmez, kečap, pesto, ciklu i ukiseljene lučice. Treba se pritom sjetiti da je bobičasto voće ipak najzdravije dok je svježe ili zamrznuto, dok kuhanjem gubi dio nutrijenata.
POGLEDAJTE VIDEO Novi trendovi u prehrani:
Baš kao što nam je važno povrće koje radimo za zimnicu, jednako tako ključne su i teglice, odnosno način skladištenja. Hrana se može pokvariti, ako je dobro ne skladištimo, stoga pazite na ovu bitnu stavku. Naime, moguće je navući plijesan i mikroorganizme koji mogu biti i prijetnja zdravlju.
Sterilizirajte staklenke prije punjenja
Idealno je staklenku kuhati u loncu, u kipućoj vodi oko 15 minuta prije nego što ćete je napuniti.
Nakon što ste staklenke napunili slasnom hranom, spremite ih na suho i hladno mjesto gdje bi idealna temperatura trebala stalno iznositi oko 10 stupnjeva. Ako ste sve dobro napravili, zimnica će potrajati i do godinu dana.
Jedan od hitova jeseni svakako je kiseli kupus, koji sadrži visoku koncentraciju vitamina C, minerale, vlakna, te je vrlo popularan uz brojna slana jela. Zimnicu možete raditi i od paprika, celera, krastavaca, repe - svi su oni ujedno veliki izvor probiotika za zdravi probavni sustav.
1. Kiseli kupus
Sastojci:
30 kg glavica kupusa, 1 kg soli, voda, pola šake papra u zrnu, 10 listova lovora
Priprema:
Kupus operete i očistite od nekoliko vanjskih listova. Potom odvojite šest najvećih glavica za sarmu te ostale rasijecite na četvrtine i polovine. Očistite od kocena. Velikim glavicama kocen izdubite i u udubinu nasipajte sol. Za kiseljenje može poslužiti bačva, ali i vreća. Dio kupusa potom naribajte.
Važno je da kupus poredate na gusto pa između cijelih glavica ugurate prerezane glave te naribani kupus u slojevima. Zatim kuhinjskom krpom, u koju prije stavite sol, omotajte težak kamen i stavite na sam vrh. Nakon toga poklopite drvenim ili plastičnim poklopcem. neka sve tako stoji oko dva mjeseca, na temperaturi oko 18 stupnjeva. No, svakih nekoliko dana operite kamen i provjerite tekućinu koja iznad kupusa mora biti duboka barem dva prsta.
2. Miješana salata
Sastojci:
2 kg kupusa, 2 kg krastavaca, 2 kg paprike, 2 kg mrkve, 2 kg cvjetače, 1 l octa, 400 gr šećera, 7 žlica soli, vrećica vinobrana
Priprema:
Povrće prvo treba oprati, očistiti i usitniti. Zatim ga stavite u lonac i prelijte mješavinom octa, šećera, soli i vinobrana. Neka tako stoji 24 sata, no uz povremeno miješanje. Nakon jednog dana napunite time sterilizirane staklenke. Treba ih dobro pritisnuti, kako bi zrak izašao. Čuvajte na tamnom i hladnom mjestu.
3. Paprike i patlidžani za domaći ajvar
Sastojci:
5 kg crvene rog paprike, 1,5 kg patlidžana, 1-2 ljuta feferona, 1 žlica alkoholnog octa, 1 glavica češnjaka, 1/2 l ulja, oko 2 žlice soli
Priprema:
Paprike pecite u pećnici 225°C dok se kožica ne počne odvajati. Ohlađene očistite od kožice, sjemenki i peteljki. Patlidžane pecite na istoj temperaturi oko 30 minuta. U lonac ulijte ulje, ocat, dodajte patlidžane, feferone i papriku te kuhajte od dva do tri sata. Cijelo vrijeme miješajte, a na kraju dodajte začine po želji. Za inačice možete pripremiti malidžano, tj. ajvar od zelene paprike, ili pak pinđur, koji se spravlja s rajčicom.
4. Talijanski pesto umak
Sastojci:
3 svežnja bosiljka, 3 režnja češnjaka, sol, papar, 3 žlice pinjola, 3 žlice ribanog parmezana, 3 žlice ribanog sira pecorina, 8 žlica maslinova ulja te maslinovo ulje za prekrivanje. Ako nemate bosiljak, možete koristiti mažuran, origano ili metvicu, a pinjole možete zamijeniti orasima, bademima ili kikirikijem
Priprema:
Prvo operete, osušite i na listove natrgajte bosiljak. Potom na sitno nasjeckajte češnjak. Štapnim mikserom usitnite bosiljak, češnjak, sol, papar, pinjole i sireve. Polako dodajte ulje dok ne dobijete gusti namaz. Isprobajte okus te dodajte sol i papar po potrebi i ukusu. Smjestite u steriliziranu staklenku i stavite je na neko hladno mjesto.
5. Krastavci na ukiseljeni način
Sastojci:
5 kg malih krastavaca, sol, alkoholni ocat, svježi ili suhi kopar, voda, papar u zrnu, začini prema želji
Priprema:
Ovaj recept ima pravilo - što su krastavci manji, to bolje. Možete ih pritom stavljati i u manje teglice, što je praktično kod konzumacije. Prije svega treba ih oprati i posušiti te staviti u staklenku uz par zrna papra i kopra te začine po vašem ukusu. Pripremite kiselu tekućinu - omjer je 1 litra alkoholnog octa na 3 litre vode.
Prema tome, ako imate 2 decilitra octa, treba vam 7 decilitra vode. Kod pripreme ovog jela neki dodaju i žlicu šećera u ovoj fazi, no to nije nužno. Dakle, ako imate kilu krastavaca treba nam pola litre mješavine vode i octa. Krastavce koje ste prelili tom tekućinom prvo ostavite pola sata, pa provjerite treba li još vode.
Nakon toga dobro zatvorite staklenke, stavite ih na dno velikog lonca i napunite vodom. Pritom bi vrh staklenke trebao viriti iz vode, to je dobra mjesta. Zakuhajte dok ne zavrije te potom isključite vatru i ostavite sve neka se hladi u toj vodi. Kad se ohlade, spremite na suho i tamno mjesto.
6. Ukiselite rajčice
Sastojci:
2 kg rajčice, 6 dcl octa, 1 l vode, 1 žlica soli, 1 žlica šećera, 1 glavica luka, papar u zrnu, feferon
Priprema:
Rajčice prvo operite, osušite i složite u tegle, u koje ste dodali po jedan ljuti feferon. Ostale sastojke skuhajte i prelijte te ostavite 24 sata da odstoji. Sljedeći dan dodajte još kisele tekućine, ako treba te ih zatvorite i spremite na tamno i hladno mjesto.
7. Celer na ukiseljeni način
Sastojci:
2 šalice narezanog i očišćenog korijena celera, 1 šalica alkoholnog octa, 1 šalica šećera, 1 čajna žličica morske soli
Priprema:
Celer treba prvo oguliti i narezati na listiće. Možete koristiti i nož za guljenje. Ulijte u lonac mješavinu octa, soli i šećera te kuhajte dok se ne otope. Potom dodajte korijen celera. Čim opet zakipi, maknite s vatre. Uzmite celer i stavite ga u staklenku te prelijte tom tekućinom u kojoj ste ga prije toga skuhali. Stavite u hladnjak i potrošite u roku dva tjedna.
8. Ukiseljeni ljubičasti luk
Sastojci:
2 velika ljubičasta luka, 1 dcl alkoholnog octa, 2 dcl šećera, 3 dcl vode, papar u zrnu
Priprema:
Luk treba nasjeckati na tanko i staviti u teglice, no prije toga dodajte papar u zrnu. Pritom stavite šećer i alkoholni ocat u vodu i skuhajte dok se ne šećer ne rastopi. Potom tu tekućinu prelijte preko luka. Ohladite u hladnjaku. Možete ga konzumirati već nakon par sati stajanja. Ovo je fini dodatak mesu s roštilja, ali i salati te sendviču s mesom. Pojedite u roku dva tjedna.
9. Kečap od malih rajčica
Sastojci:
3 šalice zrelih malih rajčica, 1/2 sitno narezane glavice luka, 1 svježa sitno nasjeckana chilli papričica, 1 žlica soka od limete, 1 žlica meda, 1/4 žlice soli
Priprema:
Pećnicu zagrijte na 200 stupnjeva. Potom stavite sastojke u zdjelu, pomiješajte ih i složite na lim za pečenje. Kad je sve složeno, pecite od 20 do 25 minuta. Koža rajčice treba postati smeđa, dok će višak vode ispariti. Provjerite više puta, kako povrće ne bi zagorjelo.
Kad je gotovo, izvadite, neka se hladi. Kad se ohladi, pomiješajte je štapnim mikserom, dok ne postane glatka, kao kečap. Prelijte je u staklenke i stavite na hladno i tamno mjesto. Ovaj je umak poznat kao nezaobilazan uz jela s roštilja te razne mesne delikatese.
10. Paprike punjene sirom
Sastojci:
1 kg manjih paprika babura, 1 kg mladog kravljeg sira, 2 litre mlijeka, 2 žličice soli
Priprema:
Paprike prvo operite i očistite te nakon toga napunite sirom. Stavite ih u teglice. U loncu skuhajte mlijeko i sol te tom mješavinom prelijte paprike. Staklenke ostavite otvorene te prekrijte tek gazom. Nakon 48 sati dodajte još slanog mlijeka. Kad se sve ohladi dobro zatvorite i ostavite na hladnom mjestu.
11. Cikla na kiseli način
Sastojci:
1/2 kg cikle, 1 dcl jabučnog octa, 2 dcl vode, 1,5 žličica soli
Priprema:
Ciklu skuhajte u slanoj vodi, a kad je gotova, pričekajte da se ohladi. Očistite od kore i narežite na ploške. Složite ih u staklenke. Nakon 24 sata pasterizirajte - kuhajte u vodi dok se ne pojave mjehurići. Neka se nakon toga ohlade. Zatim ih spremite na hladno mjesto.
12. Kisele lučice
Sastojci:
1 kg lučica, 300 ml octa, 250 ml vode, 2 žličice soli, 2 žličice šećera, lovorov list, timijan, crni papar u zrnu
Priprema:
Prvo skuhajte ocat, vodu, sol i šećer. Nakon toga skuhajte nakratko same lučice, kako bi bile mekše. Zatim ih složite u staklenke te pri vrhu stavite čačkalice, koje će ih fiksirati da ne vire van. Ubacite začine i prelijte otopinom. Spremite na tamno i hladno mjesto. Možete ih konzumirati nakon 3 do 4 tjedna.