To je to što me zanima!

12 odgovora o ženinoj intimi: Iscjedak, seks, dlake i 'čašice'

Ulošci trebaju biti od pamuka i prirodnih materijala. Miris iscjetka mijenja se tijekom ciklusa te možete ostati trudni koristeći metodu prekinutog snošaja, kaže ginekologinja prof. dr. sc. Marina Ivanišević
Vidi originalni članak

Tijelu ne treba detoksikacija i čišćenje organizma nakon prestanka s pilulama, kaže ginekologinja prof. dr. sc. Marina Ivanišević koja je s nama podijelila 12 činjenica koje žene trebaju znati o svom intimnom zdravlju.  

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

1. Postoji normalan miris iscjetka 

- Postoje specifični mirisi, na primjer, miris pokvarene ribe može ukazati na infekciju Gardnerellom, kiselkasti miris može se javiti kao posljedica infekcije gljivicama. U pravilu bi bilo dobro da nema mirisa, ali svako tijelo ima svoj specifičan miris i ne treba ga miješati s mirisima koji su uzrokovani infekcijama. Neugodan miris vaginalnog iscjetka može biti povezan i s pojačanim iscjetkom. Zdrav miris se također mijenja tijekom ciklusa. Ne postoji specifičan miris, ali on u pravilu ne smije neugodan. Gleda se kvaliteta, izgled, količina i miris u slučaju patologije. Postoji miris koji žena prepoznaje kao zdrav i koji se mijenja tijekom ciklusa, ali to nije nikakva patologija - kaže dr. Ivanišević te savjetuje da ako žena sumnjaju da nešto nije u redu na temelju mirisa, trebaju se javiti svom ginekologu. 

- Miris iscjetka može biti povezan s kozmetičkim sredstvima za pranje. Intimna područja je najzdravije prati čistom vodom. Ako koristite sredstva s mirisima i ako se oni pomiješaju s mirisom tijela mogu izazvati sumnju da nešto nije u redu, a zapravo je stvar u primjeni određenog sredstva. Zato treba paziti da biramo pH neutralna sredstva - savjetuje. 

2. Ne nosite jedan uložak cijeli dan

- Uloške apsolutno treba redovito mijenjati, svakih par sati, bez obzira na obilnost menstruacije. Ulošci trebaju biti pamučni  i od prirodnih materijala - savjetuje te dodaje da nipošto nije dobro koristiti dnevne uloške. Oni nisu nikako preporučljivi za intimno zdravlje - kaže dr. Ivanišević

3. Promijenite tampon nakon 4 do 6 sati

- Tampone je najbolje izbjegavati, ali ako se već koriste, obavezno ih treba promijeniti nakon maksimalno 4 do 6 sati - savjetuje dr. Ivanišević. 

4. Redovito čistite i mijenjate menstrualnu čašicu 

- Ako je menstruacija obilnija i ako postoje ugrušci treba je mijenjati češće nego inače, a maksimalno vrijeme držanja jedne čašice je 12 sati - savjetuje dr. Ivanišević.

5. Dlake nisu tu da vas živciraju, stvarno imaju svoju svrhu

- Stidne dlake postoje s razlogom. One sprječavaju ulazak svih bakterija koje bi mogle naškoditi i one su tu da štite ženu i njezino reproduktivno zdravlje - kaže dr. Ivanišević.

6. Možete ostati trudni i nakon prvog seksa, ako imate menstruaciju i ako se koristite metodom prekinutog snošaja

- Na samom početku spolnog odnosa u sluzi muškog ejakulata može se naći spermija i žena može ostati trudna. Što se tiče spolnih odnosa u kadi, tu nema puno saznanja, ali ako voda nije kipuća ili jako hladna, što većinom nije, može doći do začeća - kaže dr. Ivanišević. 

PRAVA MJERA Istraživanje: Evo koliko bi seks trebao trajati da se žene pita...

7. Ne možete pretjerati sa samozadovoljavanjem

- Psiholozi o svemu tome imaju svoje mišljenje i svatko kaže drugačije što se tiče psihološkog učinka masturbacije. U svakom slučaju, ona u normalnim okolnostima ne predstavlja nikakvu opasnost po zdravlje - kaže dr. Ivanišević te dodaje da je svatko drugačiji po pitanju broja masturbacija na dnevnoj, tjednoj ili mjesečnoj bazi. 

8. Seks ne smije biti bolan

- Spolni odnos ne bi smio biti bolan ako je netko fizički zdrav, no ukoliko se dugo nije vršio ginekološki pregled i žene misle da su potpuno zdrave, a možda nisu, bolan odnos često pripisuju drugim faktorima u vezi. Prvo treba eliminirati određena zdravstvena stanja koja bi mogla utjecati na bolan odnos, a ako je i dalje bolan, treba gledati druge faktore poput odnosa između partnera i emocija. Uzrok bolnog odnosa može biti nedovoljna predigra i nepripremljenost na odnos. Bol ne mora biti samo fizička, već psihička, pogotovo ako se radi o odnosu koji je nasilan - kaže te dodaje da u normalnim okolnostima, odnos u pravilu ne bi smio biti bolan. 

9. Prihvatljiva je određena bol samo prvog dana menstruacije

- Menstruacija može biti bolna samo prvi dan, kada se maternica steže kako bi izbacila višak tkiva koje nije oplođeno. Ako se bol javlja i druge dane menstruacijskog ciklusa tada je pitanje postoji li neki patološki supstrat, a to je najčešće endometrioza u tom slučaju, benigna promjena koje može napraviti masu reproduktivnih problema - kaže dr. Ivanišević.

10. Umjesto mliječne čokolade, posegnite za tamnom

- Šećer kod ljudi koji imaju problema s pojačanim iscjetkom i bolovima je nešto što remeti dotok kisika u organizam. Čm imate manje dotoka kisika u organizmu lakše vas sve boli. Čokolada i brzo resorbirajući ugljikohidrati su za svaki organizam otrov. Njih treba uzimati rijetko i malo - savjetuje dr. Ivanišević.

- Ako ženama paše jesti čokoladu za vrijeme menstruacije, preporučujem tamnu čokoladu sa 80 posto kakaa. Želi se postići zadovoljstvo. To će nam dati najkvalitetniji sastojak iz čokolade, a to je u ovom slučaju kakaovac - kaže te dodaje da treba izbjegavati mliječne pločice i slične vrste čokolada. 

11. Za vrijeme menstruacije kupka ne dolazi u obzir

- Svakoj menstruaciji se žene trebaju veseliti. Važno je naglasiti da tople kupke za vrijeme menstruacije ne dolaze u obzir. To utječe na širenje krvnih žila, pojačava i oduljuje krvarenje. Kupka je trenutačna relaksacija. Treba se samo tuširati. Seksualni odnos i vježbanje ne trebaju se izbjegavati za vrijeme menstruacije - kaže dr. Ivanišević.

NE ODUSTAJE SE LAKO Top 20 savjeta za sretnu vezu: Najvažniji je razgovor, ne seks

12. Kondomi su jedini kontraceptivi koji velikim dijelom štite od spolnih bolesti

- Kondomi su zaštita za neke spolne i spolno prenosive bolesti jer nisu sve spolne bolesti prenosive, a neke su i jedno i drugo. Svakako treba naglasiti da za HPV i HIV ni kondomi nisu stopostotna zaštita, ali u određenom, većem postotku ipak jesu. Svakako je bolje, nego se ne štiti uopće. Za neke uobičajene spolne bolesti poput Gardnerelle, ureaplazme i klamidije, kondomi su sasvim sigurno dobra zaštita - kaže dr. Ivanišević.

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 31

  • EmilCandor 06.04.2020.

    Kazem ja, ne sišati i ne brijati.

  • tuliluli 06.04.2020.

    "Svakoj menstruaciji se žene trebaju veseliti." Normalo, jer se posli menge more slobodno j...ti.

  • _l_ 06.04.2020.

    nije šuma striborova nikla bez razloga

Komentiraj...
Vidi sve komentare