Činjenica da naše oko vidi više od sedam milijuna boja može nam pomoći da lakše detektiramo neke predmete oko nas, pogotovo kad se naviknemo da je određeni predmet uvijek u istoj boji. Ovih je deset predmeta poznato svima, a evo zašto su uvijek specifično obojeni i zašto baš u te boje.
POGLEDAJTE VIDEO: Zdravlje iz boja
1. Vatrogasni hidranti
Hidranti zapravo dolaze u više boja koje ovise o tome koliko galona vode u minuti (GPM) mogu proizvesti. Tako se za gašenje različitih vrsta požara koriste različiti hidranti, ovisno o njihovoj veličini, a premda su crveni najčešći, postoje i narančasti, zeleni i plavi vatrogasni hidranti.
2. Pješački prijelaz / zebra
Zbog toga što su kontrastne, crno-bijele boje pruge na prijelazima vidljive su iz daleka. To vozačima daje dovoljno vremena da smanje brzinu i puste ljude da prijeđu cestu. Te dvije kontrastne boje također pomažu pješacima da se istaknu na sivoj pozadini ceste.
3. Komercijalni avioni
Komercijalni su avioni uglavnom obojeni u bijelo kako bi odražavali sunčevu svjetlost, što pomaže umanjiti štetu koju im nanosi sunce i sprječava njihovo pregrijavanje - a treba im i manje vremena za hlađenje dok su na pisti.
4. Taksiji
Slično kao kod školskih autobusa, žuta boja koja se gotovo svugdje koristi za taksije (a kod nas je to još uvijek žuti znak na vrhu) olakšava njihovo prepoznavanje - jer se baš žuta na cesti najviše ističe.
5. Nogometna lopta
Kad su se nogometne lopte tek počele izrađivati od plastike bile su bijele, no tvrtka Adidas odlučila je dodati crnu boju. A crno-bijele kuglice bilo je lakše uočiti na TV-u jer je u to vrijeme slika na TV-u i bila crno-bijela.
6. Semafor
Svi znaju tri boje semafora - crvenu, zelenu i žutu - no postoji razlog zašto su baš te boje odabrane. Naime, crvena boja je boja s najdužom valnom duljinom, što znači da ju se može vidjeti s veće udaljenosti što vozačima omogućuje da je vide iz daleka.
Žuta ima kraću valnu duljinu od crvene, ali je dulja od zelene. Te valne duljine čine se jasnijim kad se svjetla promijene; iz zelene u žutu ili iz žute u crvenu.
7. Školski autobusi
Svi, barem sa filmova, znaju da su američki školski autobusi uvijek žuti, a ta je boja odabrana iz sigurnosnih razloga. Naime kontrast žute i crne koja je isto na školskom busu pomaže da ih učenici lakše primijete, posebno ujutro kad kreću u školu, a zbog njih i drugi vozači lakše primijete školski autobus u večernjim satima.
8. Gume
Guma koja se koristi za proizvodnju automobilskih guma zapravo je bijele boje, ali njoj se dodaje čađa da bi joj se produžio vijek trajanja. Čađa povećava čvrstoću i izdržljivost guma jer provodi toplinu, a štiti gumu i od UV spektra.
9. Toaletni papir
Toaletni papir je bijele boje jer je izbijeljen, a bez izbjeljivača bi imao smećkastu boju. Toaletni papir ne dolazi u mnogo drugih boja jer bi ih onda proizvođači morali bojiti, što bi bilo puno skuplje. Ukratko, toaletni je papir bijel jer je takav isplativiji.
No, to nije jedini razlog. Obojeni toaletni papir neće se razgraditi tako brzo. Osim toga, kada je tek napravljen prvi toaletni papir u boji, mnogi su liječnici rekli da povećava rizik za zdravlje. Bijeli je zato i siguran izbor.
10. Platforme društvenih mreža
Iako platforme društvenih mreža imaju različite boje u svojim logotipovima, mnoge od njih koriste plavu boju. To je zato što je plava povezana s intelektom i stimulira centre za komunikaciju.
Plava boja također predstavlja sigurnost i pouzdanost, a vlasnici društvenih mreža itekako žele da se ljudi na njima osjećaju sigurno.