10. Čelik iz Damaska
Mačevi koji potječu iz Damaska na Bliskom istoku koristili su se u razdoblju od 1700 do 800 godine prije Krista, a napravljeni su od nevjerojatno jake vrste metala. Njegove oštrica ostaju iste čak i nakon pokušaja rezanja kamena ili metala. Tehnologija njihove izrade je i danas nepoznata.
9. Željezni stup u Delhiju
Ovaj željezni stup star oko 1600 godina poznat je po svojoj nevjerojatnoj otpornosti na hrđu. Znanstvenicima i danas nije jasno kako su uspjeli postići taj efekt tako davno.
8. Kamene sfere Kostarike
Prvi put zabilježene u kasnom 19. stoljeću, pretpostavlja se da u Kostariki postoji oko 300 takvih kamenih kugli. Najveća takva kugla teži oko 14.500 kg te u promjeru mjeri oko 2,4 metra. Osim što je svrha tih kugli nepoznata, znanstvenike ponajprije zbunjuje njihova simetrija.
7. Odvodi u Baigongu
Jedna je kineska špilja poznata po kamenim oblicima nalik cijevima kojima se voda slijeva s vrha planine u obližnje jezero. Neki tvrde da su te "cijevi" nešto što su iza sebe ostavili izvanzemaljci u posjetu Zemlji. Oko osam posto njihovog sastava čini znanstvenicima nepoznati materijal.
6. Mehanizam iz Antikitere
Ovo je jedno od najtajnovitijih arheoloških otkrića, a radi se o brončanom stroju pronađenom kod grčkog otoka Antikitera početkom 20. stoljeća. Mehanizam se sastoji od 30 stupnjeva prijenosa, a prilagođava se astronomskim pozicijama Mjeseca, Sunca i drugih planeta. Pretpostavlja se da potječe iz 1. stoljeća prije Krista. Mehanizam tog analognog računala je napravljen od bronce, a napredniji je od bilo čega drugog što je postojalo u to vrijeme.
5. Rukopis Voynich
Rukopis koji potječe iz 15. stoljeća znanstvenici do danas nisu uspjeli dešifrirati - niti jezik niti znakove. Iako je moguće da se radi o smišljenoj spletki, radi se o čak 240 ispisanih stranica te ilustracija koje zbunjuju stručnjake.
4. Egipatske mumije
Znanstvenici su pronašli tragove hašiša, kokaina i duhana u uzorcima devet egipatskih mumija. Duhan potječe iz "novog svijeta" otkrivenog 2000 godina nakon ukopa tih mumija, a niti kokain i hašiš nisu tada postojali.
3. Baterija iz Bagdada
Neobični artefakti pronađeni su 1936. g. oko 20 kilometara od Bagdada, a njihovu sličnost s galvanskim baterijama prepoznao je njemački arheolog Wilhelm König. Njihova je rekonstrukcija pokazala da mogu generirati struju u rasponu od 0,4 do 1,9 volta. Radi se o staklenci visokoj 13 cm s bakrenim cilindrom, a potječe iz razdoblja oko 200 godina prije Krista - što je 2000 godina prije nego su baterije ponovno proizvedene.
2. Mumija iz San Pedra
Godine 1932. dvojica su muškaraca u blizini planine San Pedro iskopali mumiju duljine oko 35 centimetara. Pregledali su je stručnjaci iz Prirodoslovnog muzeja i ocijenili kao autentičnu, no nakon toga je nestala.
1. Izgubljen grad Nan Madd
Radi se o stotinjak umjetnih otoka izgrađenih od granitnih blokova. Oni teže oko 50 tona i nalaze se u Mikroneziji - usred samog Pacifika. Bili su glavni grad dinastije Saudeleur, a do danas je nepoznato kako su graditelji to uspjeli izvesti oko 200. godine prije Krista.