Hrana s niskim pH uzrokuje žgaravicu, refluks kiseline i podrigivanje i druge smetnje povezane sa želucem. Zato je važno znati proizvode koji vam mogu štetiti i pokušati smanjiti njihovu konzumaciju.
POGLEDAJTE VIDEO: Novi trendovi u hrani
Što su kisele namirnice?
Različite tvari, uključujući hranu koju jedemo, bez obzira je li čvrsta ili tekuća, imaju pH vrijednost. Na skali od 1 do 14, hrana koja ima pH manji od 7, smatra se kiselom.
- pH 0 - visoka razina kiselosti
- pH 7 - neutralna razina kiselosti
- pH 14 - osnovna razina kiselosti (alkalna)
Idealno krv bi trebala biti između 7.35 - 7.45 pH, što se smatra blago alkalnim. PH unutar našeg želuca je oko 3.5 do 5.5, što je vrlo kiselo.
1. Začinjena hrana i umaci
Začinjena hrana i umaci lako mogu potaknuti iritaciju sluznice jednjaka i uzrokovati nelagodu. Konzumiranje puno začinjenih stvari obično dovodi do žgaravice. Budite oprezni s količinom začinjenih proizvoda koje konzumirate ako želite izbjeći probleme sa želucem.
- pH čili umaka - 2.8 - 3.7
2. Pića s kofeinom
Pića s kofeinom poput kave, čaja i energetskih napitaka mogu uzrokovati refluks kiseline i žgaravicu. Također iritiraju jednjak ili oslabljuju donji sfinkter jednjaka. To dovodi do povratnog protoka želučanog sadržaja.
- pH kave - 4
- pH crnog čaja - 4.9 - 5.5
- pH zelenog čaja - 7 - 10
- pH energetskih napitaka - 3.4
3. Agrumi i sokovi
Ako imate problema sa žgaravicom trebate izbjegavati agrume. To su još jedna kisela hrana, a uključuje i sokove, koji mogu iritirati želudac i izazvati nelagodu.
- pH limuna - 2,2 - 2,4
- pH grejpa - 3,0 - 3,7
- pH naranče - 3,0 - 4,0
4. Čaj od mente
Iako često mislimo da menta može smiriti probavni trakt, to je pogrešno. Visoke doze mente mogu izazvati refluks kiseline i žgaravicu. Također, ako svakodnevno konzumirate čaj od mente, udvostručujete rizik od nastanka žgaravice. Ovdje trebate samo smanjiti količinu koju pijete.
- pH čaja od mente - 6 - 7
5. Rajčica
Rajčice su vrlo kisele i ako ih jedete previše mogu uzrokovati žgaravicu. Kisele bombone možete koristiti kao lijek za žgaravicu potaknutu rajčicom. Oni potiču stvaranje sline, a to je dobro za refluks kiseline, jer slina neutralizira kiselinu koja izlazi iz vašeg želuca.
- pH rajčice - 4.3 - 4.9
- pH soka od rajčice - 4.1 - 4.6
- pH pirea od rajčice - 4.3 - 4.5
6. Alkohol
Alkoholna pića, poput vina ili piva, potiču proizvodnju kiseline u želucu, a umjerenim ili pretjeranim unosom mogu dovesti do žgaravice. S jedne strane alkohol opušta ventil sfinktera, ali s druge strane oštećuje sluznicu jednjaka.
- pH vina - 2.5 - 4.5
7. Hrana bogata masnoćom i pržena hrana
Masnu hranu, uključujući prženu hranu, rizično je jesti jer dopušta da se više želučane kiseline vrati u jednjak. Phrana koju treba izbjegavati:
- pomfrit
- čips
- sir (pH 5.1 - 5.9)
- punomasno mlijeko (pH 4.1 - 5.3)
- maslac (pH 6.7 - 6.9)
- jogurt (pH 4.4 - 4.6)
- masni komadi govedine, svinjetine ili janjetine
- slanina (pH - 5.8)
- indijski oraščići (pH - 5.9)
- orasi (pH - 5.4)
8. Gazirana pića
Gazirana pića potiču refluks kiseline. Mjehurići ovih pića šire se u želucu, vrše pritisak na sfinkter i guraju želučanu kiselinu natrag u probavni trakt.
- pH gaziranih pića - 2.37 - 3.23
9. Češnjak i luk
Za one koji već imaju refluks kiseline, ne preporučuje se jesti češnjak. Štoviše, on može uzrokovati žgaravicu i jake bolove u trbuhu. Luk (posebno sirov) također je na popisu nepoželjnih proizvoda. Ako već imate žgaravicu i volite jesti pljeskavice, ne naručujte luk kao dodatak.
- pH češnjaka - 5.8
- pH crvenog luka - 5.3 - 5.8
10. Još kisele hrane koju treba izbjegavati
Evo još neke hrane koju biste trebali ograničiti u prehrani ako ne želite da negativno utječe na vaše zdravlje:
- kukuruzno ulje
- šećer, javorov sirup, obrađeni med i aspartam
- sol
- majoneza, soja umak i ocat
- žitarice: kukuruz, riža, pšenica
Bonus: Što se događa s vašim tijelom kada jedete kiselu hranu?
Budući da je pH želučanog soka već viši od neutralnog, povećani unos hrane s istom razinom kiselosti će loše utjecati na vaš organizam, piše Brightside.
Kada često konzumirate kiselu hranu, to može dovesti do određenih zdravstvenih problema poput gastroezofagealne refluksne bolesti (ili refluksa kiseline), žgaravice, propadanja zuba, pa čak može uzrokovati i bubrežne kamence.
Evo popisa najboljih alkalnih namirnica koje možete dodati svojoj zdravoj prehrani:
- Tofu
- Soja
- Povrće: artičoke, šparoge, cikla, brokula, kupus, mrkva, celer, cvjetača, kukuruz, patlidžan, kelj, poriluk, zelena salata, gljive, grašak, paprika, krumpir, tikvica, rotkvica, špinat, klice, tikva, slatko krumpir
- Dinje i banane
- Zobena kaša
- Kruh od cjelovitih žitarica
- Riža i kus-kus
- Puretina i piletina na žaru
- Korjenasto povrće, osim luka
- Riba sa žara ili pečena, bez masnih umaka
- Bjelanjci