1. Za japanke se smatra da su najstariji oblik obuće, a tome su dokaz i slike pronađene u pećinama na kojima se vidi kako su ljudi u davna vremena na stopalima nosili nešto nalik japankama. Traka kod današnjih japanki nalazi se između prvog i drugog prsta, no nije oduvijek bilo tako. Mnoge rane kulture, uključujući Rimljane i žitelje Mezopotamije, nosile su japanke s trakom između drugog i trećeg prsta. Ovakve kakve poznajemo danas izrađivali su stari Grci, traka se nalazila između prvog i drugog prsta, i kao takve su se pokazale najudobnijima.
2. Najstariji pronađen par bio je izrađen od papirusa, a stručnjaci vjeruju kako su napravljene između 1550. i 1307. godine prije nove ere. Stari Egipćani su japanke pravili od papirusa i lišća, a postoje zapisi da su ih nosili čak 4000 godina prije Krista. Rani afrički modeli bili su izrađivani od životinjskih koža, u Indiji su ih pravili od drveta, a u Kini i Japanu od rižine slame.
POGLEDAJTE VIDEO Situacije u kojima ne bi trebalo nositi japanke:
3. U SAD-u su japankama posvetili svaki treći petak u lipnju, a slave ih od 2007. godine. Taj dan zovu 'National Flip-Flop Day'. Društvene mreže tada su prepune fotografija stopala u japankama pod #NationalFlipFlopDay, prenosi historydaily.org.
4. Japanke se u SAD-u prvi put pojavljuju nakon Drugog svjetskog rata, kada su ih kao suvenire kućama donosili američki vojnici koji su se vraćali s ratišta u Japanu. U modu su počele ulaziti pedesetih godina, ali prve modele su pravili od jeftine gume od koje su mnogi dobivali plikove pa su proizvođači morali poraditi na boljoj kvaliteti.
5. Razvojem kulture i modne industrije, japanke su postajale sve kvalitetnije i šarenije, a razlikovale su se i po stilovima te po dizajnu. Postale su sinonim za ležeran način života. Hipiji su ih odmah prigrlili, a rado ih nosi i bivši američki predsjednik Barack Obama. Njegova fotografija u japankama osvanula je u novinama 2011. godine, bio je tada prvi američki predsjednik koji se fotografirao u takvoj obući.
6. Prema nekim procjenama, na tržištu japankama godišnje se okrene oko 20 milijardi dolara.
7. Iako ih mnogi rado nose, treba imati na umu da mnogi modeli japanki nisu zapravo dobri za stopala i mogu napraviti više štete od cipela s visokom petom. Stručnjaci smatraju kako nošenje neadekvatnih japanki može oštetiti i koljena, kukove, leđa, jer tabani nemaju adekvatnu potporu.
8. Najskuplje japanke stajale su 18.000 dolara, što je oko 120.000 kuna. Bile su toliko skupe jer ih je kreirao David Palmer, umjetnik iz Los Angelesa i bile su ručno pobojane 18 karatnim zlatom. Izradila ih je 'eco-friendly' tvrtka Chipkos, a sav prihod od prodaje bio je namijenjen zaštiti ugroženog dijela prašume u Costa Rici.
9. Američki atletičar Keith Levasseur istrčao je baltimorski polumaraton u japankama i time ušao je u Guinnessovu knjigu rekorda. U ovom polumaratonu je sudjelovalo oko 3000 ljudi, a Keith je zauzeo 29. mjesto. Trčao je u japankama ukupno 2 sata 46 minute i 58 sekundi.
10. Dok i kod nas zovemo japankama, po svijetu imaju različite nazive. Primjerice, u Kambodži su 'kljove', Somaliji 'dakas', Rusiji 'vijetnamki', u Bugarskoj 'djapanki', Grčkoj 'sayonares', Brazili 'chinelos', u Južnoj Africi su 'slops', u Njemačkoj 'schalpfen', a u Japanu 'zori', prenosi myrtlebeach.com.