Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Podsjetimo se koliko je Zemlja lijepa - opustite se i uživajte!
Novi pogon u Lancasteru u Kaliforniji nudi rješenje za dva najveća svjetska problema: klimatske promjene uzrokovane stakleničkim plinovima i plastično zagađenje.
Grad Lancaster udružio se s tvrtkom SGH2 Energy Global radi izgradnje zelenog postrojenja za proizvodnju vodika koje je tri puta veće od bilo kojeg na svijetu. Za proizvodnju će koristiti plastiku i reciklirani papir.
POGLEDAJTE VIDEO (mikroplastika utječe na zdravlje):
Vodik se može koristiti kao gorivo za vozila, a također se može koristiti i kao električna energija.
Tvrtka trenutno pregovara s "najvećim kalifornijskim vlasnicima i operaterima stanica za distribuciju vodika" kako bi vodikom opskrbili sve 42 benzinske stanice u državi koje pružaju i tu uslugu. Cilj je tada taj broj povećati na 100, a na kraju i na 1000 stanica.
- Ljepota je u tome što će Lancaster vodik koristiti za prijevoz, ali se također može koristiti za proizvodnju električne energije. Može se skladištiti, a zatim koristiti u više svrha. Ovo će biti prvo veliko zeleno postrojenje za proizvodnju vodika u svijetu - izjavio je za Forbes Robert Do, izvršni direktor SGH2.
- Pozicionirali smo se kao alternativni energetski glavni grad svijeta. Ovo je tehnologija koja mijenja pravila igre. Ona ne rješava samo kvalitetu zraka i klimatske izazove stvaranjem vodika bez zagađenja. Ona također rješava naše probleme s plastikom i probleme otpada pretvarajući ih u 'zeleni' vodik - rekao je gradonačelnik Lancastera R. Rex Parris.
Zelena električna energija nastaje kada se plin bogat kisikom dovodi u komoru koja sadrži plazma-baklju koja zagrijava smeće na 3871°C. Brza promjena stanja iz smeća u plazmu razdvaja atome vodika iz molekula ugljikovodika koji se zatim koriste za energiju.
- Naš proces izvlači sav ugljik iz otpada, uklanja sve čestice i kisele plinove te ne stvara toksine i zagađenje. Krajnji rezultat su vodik visoke čistoće i mala količina biogenog ugljičnog dioksida, koji nije aditiv emisijama stakleničkih plinova - tvrde u SGH2.
Kada postrojenje 2021. godine krene u puni pogon, proizvodit će 3,8 milijuna kilograma zelenog vodika godišnje.
Postrojenje će također prerađivati 42.000 tona čvrstog otpada godišnje koji bi inače završio na odlagalištu.
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Upravitelji šuma na Islandu pozvali građane da grle stabla