Prije točno devet godina, točnije 14. travnja 2015. godine, Krčki pršut registriran je u Europskoj uniji kao zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla. To je ujedno bila i prva registracija zaštićene oznake iz EU sustava kvalitete koju je jedan od hrvatskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda ostvario.
U spomen na taj dan, a na prijedlog Ministarstva poljoprivrede i odlukom Hrvatskog sabora, 14. travnja obilježavamo kao Dan zaštićenih hrvatskih autohtonih proizvoda.
Što zaštićena oznaka omogućuje?
Također na inicijativu Ministarstva poljoprivrede, Hrvatska pošta od 2018. godine svake dvije godine na Dan zaštićenih hrvatskih autohtonih proizvoda izdaje ediciju prigodnih poštanskih marki s motivima naših registriranih proizvoda, pod nazivom "Hrvatski zaštićeni poljoprivredni i prehrambeni proizvodi".
Ministarstvo poljoprivrede kontinuirano radi i na promidžbi te prepoznatljivosti domaćih tradicionalnih proizvoda kroz razne informativno-edukativne aktivnosti te organizacijom i uključivanjem proizvođača u razne izložbeno-prodajne manifestacije i sajmove. U organizaciji Ministarstva poljoprivrede, i to u travnju, priređuje se Sajam zaštićenih proizvoda, svaki put u drugoj županiji, te Sajam zimnice, ekoloških i autohtonih proizvoda na Europskom trgu u Zagrebu.
Više ovakvog sadržaja pročitajte u rubrici EUsmart.
Korištenje zaštićene oznake proizvođačima omogućuje proizvodnju autentičnog i kontroliranog proizvoda sa zajamčenom kvalitetom čije značajke nastaju pod utjecajem ljudskih ili prirodnih čimbenika specifičnih za određeno zemljopisno područje. Povećava se prepoznatljivost proizvoda te posljedično potencijalno povećanje proizvodnje, povećanje vrijednosti takvih proizvoda i povećanje konkurentnosti.
Europska unija još je devedesetih godina uspostavila jedinstven sustav koji omogućuje zaštitu naziva tradicionalnih proizvoda čija kvaliteta i posebne značajke nastaju pod utjecajem ljudskih ili prirodnih čimbenika specifičnih za određeno zemljopisno područje ili su pak proizvedeni prema tradicionalnim recepturama ili metodama proizvodnje. Takvi proizvodi označeni su znakom za zaštićenu oznaku izvornosti, zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla ili zajamčeno tradicionalni specijalitet. Upravo taj znak na ambalaži proizvoda, neposredno uz naziv, potrošaču jamči kupnju autentičnog i kontroliranog proizvoda, priznate kvalitete i lokalnog podrijetla.
Koji su domaći proizvodi zaštićeni oznakom?
Republika Hrvatska ima čak 46 poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda čiji je naziv registriran u Europskoj uniji kao zaštićena oznaka izvornosti ili zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla te ih navodimo u nastavku.
Svaki od navedenih proizvoda je prepoznatljiv i ima svoju tradiciju i priču. Možemo slobodno reći da su te gastro delicije one koje promoviraju okuse Hrvatske.
Možda i vi proizvodite nešto što je moguće zaštititi oznakom izvornosti ili zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla, a sve informacije o postupku zaštite možete doznati na web stranicama Ministarstva poljoprivrede.