Kolinda Grabar Kitarović ne posustaje. I ne odustaje.
Jučer je u posjetu Rumunjskoj ponovno izjavila ono što je već nekoliko puta ponovila i ono na što su je više puta upozorili da nije istina: da je Jugoslavija, a u njoj i Hrvatska, bila iza Željezne zavjese.
"Postoji puno sličnosti između Hrvatske i Rumunjske, obje su zemlje imale zajedničko iskustvo života iza Željezne zavjese", kazala je hrvatska predsjednica.
Kazala je to i ovoga ljeta u posjetu Australiji, kazala je to ovoga proljeća u Varšavi.
I to više ne može biti neznanje, jer su je povjesničari ispravili i upozorili kako je povijesno netočno da je Jugoslavija bila dio Istočnog bloka. Bila je bio pokreta Nesvrstanih i upravo onaj čiju je bistu izbacila s Pantovčaka odbio je Staljinov pritisak da Jugoslavija prijeđe u sovjetski blok.
Falsificiranje povijesti
Znači, ako nije neznanje, a imala je priliku usvojiti znanje, onda Kolinda Grabar Kitarović to radi namjerno.
Namjerno falsificira povijesne činjenice, namjerno iskrivljuje povijest. I to s najviše političke instance u zemlji. Zbog čega?
Već se iz inicijative Tri mora vidi da hrvatska predsjednica - sama ili u sklopu državne politike, to još uvijek ne znamo - ima političku agendu da Hrvatsku strpa što bliže zemljama bivšeg istočnog bloka, bliskim američkim saveznicama i slučajno državama autoritarnih režima i totalitarnog nasljeđa.
Istodobno, jasno je da ovim guranjem Jugoslavije, jedine socijalističke zemlje u Europi koja nije pristala uz Sovjetski Savez, iza Željezne zavjese želi pojačati dogmu o totalitarističkom karakteru jugoslavenskih vlasti i natovariti dodatnu stigmu komunističkom režimu. Sve kako bi ga HDZ i ona sama u naletima povijesnog revizionizma izjednačili s fašističkom ideologijom.
Jugoslavija nije bila ni Rumunjska ni Poljska ni Mađarska i dapače, neki od komunističkih vođa tih zemalja držale su Tita nedostižnim uzorom, a Jugoslaviji se divili kao naprednoj prozapadnjačkoj zemlji.
Baca Tita, uzima Staljina
Kolinda sada želi Hrvatsku strpati u koš s tim režimima, nametnuti fiktivnu solidarnost u trpljenju "zajedničkog iskustva iza Željezne zavjese". A sve kako bi hrvatski komunizam što više približila onom staljinističkom i tako ga uspješnije komparirala s fašizmom i ustaštvom.
Pa kad netko spomene poglavnika Pavelića, ona će nam nabiti na nos druga Staljina.
Onog istog Staljina kojemu je Tito dao odbijenicu.
I ako već netko to želi smatrati legitimnom političkom agendom, onda je falsificiranje povijesnih činjenica apsolutno nedopustivo. Kao i njihovo uporno propagiranje po svijetu, čime se i Hrvatskoj nanosi šteta.
Bili bismo sretni da se Hrvatsku približava Rumunjskoj i Poljskoj kao ekonomski naprednijim državama. Umjesto toga, Hrvatsku se solidarizira s mračnim nasljeđem njihove komunističke povijesti.
Pitanje je, dakle dokle hrvatska predsjednica misli ponavljati povijesne neistine i očekivati da će se one primiti u nacionalnu svijest kao neosporne istine?
Revizija povijesti
Povjesničar Tvrtko Jakovina prije par mjeseci educirao je Kolindu člankom o Željeznoj zavjesi i zašto Hrvatska nije bila s "pogrešne strane", kako to predsjednica voli reći.
Ali dalje od toga Kolindine izjave nailaze na šutnju i ignoriranje.
Iako, ne bismo isključili mogućnost da upravo sada Vijeće za suočavanje s prošlošću prelistava stare novine kako bi otkrilo gdje je bila Jugoslavija - u Varšavskom paktu ili u Nesvrstanima.
Uglavnom, ovdje se radi o predsjednici koja snažno podržava reformu obrazovanja i istodobno promovira povijesni revizionizam koji bi trebao ublažiti stigmu fašizma i prikazati komunizam gorim nego što je bio.
A da je samo konzultirala svoju "nonu i nona" oni bi joj objasnili gdje se Jugoslavija geopolitički nalazila.
No ako predsjednica ovako nastavi, tvrdnja da je Jugoslavija, skupa s Hrvatskom, bila "s pogrešne strane Željezne zavjese" postat će povijesnom činjenicom koju će usvajati mlade generacije. Počet će Tita izjednačavati sa Staljinom, a hrvatske komuniste s tvrdokornim staljinistima.
Ili će se naprosto sjećati predsjednice Republike koja je jednom davno pričala nebuloze.
(Između ostalog, i da je Za dom spremni stari hrvatski pozdrav.)