To je to što me zanima!

Zašto je Krstičević, ministar a ne vojnik, danas izgubio živce?

Damir Krstičević ljutito je razbio maketu aviona koju mu je danas servirao SDP-ov Franjo Vidović i onda poručio kako se to "ne radi jednom vojniku i ratniku". No njegova reakcija nije bila primjerena ni vojniku ni ministru.
Vidi originalni članak

Damir Krstičević je malo nervozan.

"Dođe ti netko bez ikakvog poštivanja, da meni stavi tu maketu", pravdao se ministar obrane novinarima nakon što je ovoga popodneva ljutitom reakcijom bacio na pod maketu aviona koju mu je u Saboru servirao SDP-ov Franko Vidović.

"Morate razumjeti", nastavio je, "ja sam ratnik. I ja sam čovjek. Nije legitimno da mi donosi maketu. To je poniženje, to nije sportski". 

I onda ono najvažnije: "Tako se ne radi s vojnikom". 

Tako je uzrujani Damir Krstičević još jednom zaboravio na važnu stvar: on više nije vojnik, već ministar u Vladi. Ako želi biti vojnik, onda bi se morao prijaviti u vojsku. Ako želi biti ratnik, neka pronađe neki rat.

Položaj ministra u Vladi civilna je dužnost, a uloga ministra odvojena je od vojnog sektora. Krstičević je ministar i političar, a ne "vojnik i ratnik".

Što on uporno zaboravlja.

Političar, a ne ratnik

Ne samo da zaboravlja. On to koristi kao argument protiv bilo koje kritike, pa i provokacije. Legitimno je bilo da Vidović njega isprovocira s maketom aviona, to je draž parlamentarnog života dokle god se kreće u granicama elementarne pristojnosti. A legitimno je i da je Krstičević kao političar izgubio živce i razbio tu anketu, koliko god to izlazilo iz granica te elementarne pristojnosti.

Ali da Krstičević koristi položaj "ratnika i vojnika" u parlamentarnoj polemici s izabranim zastupnikom oporbe, apsolutno nije primjereno. Jer ima u Saboru još "ratnika i vojnika" koji su taj dio svog života ostavili iza sebe i nastavili sa civilnim životom.

U Krstičeviću toliko omiljenoj i očito, nakon prisilnog umirovljenja, nikad prežaljenoj vojsci strogo se poštuje hijerarhija i lanac zapovijedanja. U vojsci naprosto vrijede druga pravila. Ali vojska je svijet za sebe.

Politika je nešto drugo i Krstičević se mora na to početi navikavati.

Paradiranje u uniformi

Ne samo da mora prestati paradirati u vojnoj uniformi, ne samo što ga kolege političari trebaju prestati oslovljavati "generalom", već mora naučiti podnositi kritiku i provokaciju. Svaki ministar na to mora biti spreman. 

Krstičević je član jedne stranke, ministar jedne političke Vlade i podložan je kritici oporbe, kao i nadzoru i propitivanjima javnosti. 
Paradoksalno, Krstičević je 2000. godine bio prisilno umirovljen nakon generalskog pisma zato što se, po mišljenju predsjednika Stipe Mesića, kao vojnik previše miješao u politiku. Sada kad je političar ne može se prestati ponašati kao vojnik.

Krstičevićeve zasluge u ratu, njegovi činovi i odlikovanja dio su neke zasebne i davno završene priče. Krstičević je sada političar: odgovoran javnosti, zastupnicima, medijima, građanima koji su ga izabrali.

Možemo to postaviti i ovako: ako je već prigovorio Vidoviću da jednom ratniku i vojniku nije smio smjestiti onakvu provokaciju, onda se može reći i da onakva reakcija ministra Krstičevića nije bila primjerena jednom "ratniku i vojniku". 

Ili "oficiru i džentlmenu".

Pretanka koža

Ova pretjerana reakcija, garnirana pozivanjem na nekakve ratne zasluge, svjedoči onome što se o Krstičeviću odavno znalo - da ima pretanku kožu za poziciju ministra i političara.

Međutim, ona govori i o tome da se ministar nalazi pod velikim pritiskom u vezi propale nabavke izraelskih aviona u jeku novih mejlova i dokaza o tome da je Amerika upozoravala da izraelski avioni neće dobiti dozvolu za prodaju Hrvatskoj, kao i da je državni vrh o tome bio i službeno obaviješten.

A nisu pomogle i optužbe iz Srbije za ratni zločin 1995. godine nad izbjegličkom kolonom u Bosni i Hercegovini.

Dakle, ako je ministar toliko nervozan da ga ovakva jeftina provokacija oporbe može dovesti do incidentnog stanja, onda je možda vrijeme da se zahvali na dužnosti i posveti nekom drugom poslu.

Za svoju i za dobrobit hrvatske javnosti. 

Ostale kolumne Tomislava Klauškog pogledajte ovdje.

Idi na 24sata

Komentari 186

  • radonjic@gmail.com 18.01.2019.

    krstičević se je prekrstio iz ortodoksnog komunjare u velikog domoljuba ali je ipak genetski mlakonja ali pogodan da bi bio dobar poslušnik i vjerojatno od onda do danas nije naučio ništa drugo osim moljenje očenaša ali je takva naobrazba utjecala da bi iz zastavnika mutirao u generala, no kad je to bilo nije ni podoficirski čin bio stekao pa je obrazovno u tim danima početka srednjoškolskog obrazovanja zaostao, jer je kasniju naobrazbu stekao na špirićeru kako je nazivao špiro guberina ležne naobrazbe, koja lažna diploma nije djelovala na njegovo usavršavanje i ostao je jadan, kakav je i danas, dok mi istinski branitelji umiremo od gladi i prozeba a neki treći i od žeđi jer su radi takvih postali poročno žedni, on umjesto da daje savjete svojim kolegama po bedastoćama medvedu i fredu da zaslužne zbrinu a nezaslužnima previsoka dobivanja skinu, onima ala đakića i sačića jer njihovim pohlepama i bahatostima nema kraja za to su dokazi djela takozvanog generala konrada. krstičević s namjerom u hrvatsku hoće donositi staro židovsko smeće iz poznatih razloga po kojem je židovski narod stekao bogatstvo, umjesto da je prodao staro željezo( Ante Ktromanovića blago) i barem s tim novcem kupio konope nama koji umiremo od gladi, prozeba i onima vječito žednima ali i voštanice za ih postaviti na grobove onima za čiju je smrt kriv koruptivni režim. oni koji prije rate nisu znali niti ovce čuvati, nemožemo od njih očekivati da će danas znati s proračunom za stradalnike rata baratati

  • ljubica ljubičica_1 18.01.2019.

    Vjerojatno nije popija tablete.

  • 17.01.2019.

    Zašto Klauški nikad nije komentirao biznis sa Migovima? jer su oba puta bili upetljani SDP-ovi ministri....

Komentiraj...
Vidi sve komentare