To je to što me zanima!

Tretmani zuba ozonom: Zbog nje će strah od zubara nestati

Bez bakterija nema karijesa, a aplikacija ozona od 20 sekundi uništava 99% bakterija na tretiranom mjestu. Zbog toga se liječe mjesta s inicijalnim karijesom
Vidi originalni članak

Dugogodišnja stomatologinja Vesna Barac Furtinger u svojoj kolumni "Čuvaj zube, skupi su" svakoga tjedna otkrivat će nam manje poznate stvari o kvarenju zuba, hitnim situacijama, utjecaju piercinga i brojnim drugim zanimljivim temama. Imate li pitanja za stomatologinju, šaljite ih na mail lifestyle@24sata.hr. U ovoj kolumni otkriva nam koja je budućnost liječenja zuba ozonom te hoće li doista odlazak zubaru postati bezbolan.

Spomene li netko ozon, najčešća su nam asocijacija ozonske rupe. No radi li se o dentalnoj medicini, riječ je o primjeni tehnologije koja obećava istinsku promjenu uobičajenog tretmana u ordinacijama, prvenstveno postupno smanjenje upotrebe aparata kojeg najčešće nazivamo bušilicom.

Iako korištenje ozona u dentalnoj medicini nije novost, prve primjene opisane su još u prvoj polovici prošlog stoljeća, tek je suvremena tehnologija omogućila široku primjenu. Ozon je zapravo elementarni kisik, nastaje u prirodi kada pod utjecajem ultraljubičastih zraka dolazi do stvaranja molekula od 3 atoma, a prisutan je u zraku uz grmljavinu kada ga možemo doslovno omirisati. 

Poguban je za bakterije, gljivice i viruse i upravo to njegovo svojstvo koristimo primjenjujući ga. Koristi se pri liječenju parodontne bolesti, našao je svoje mjesto u endodotskim tretmanima te terapiji oralnih bolesti, no njegova primjena u liječenju karijesa sigurno će u skoroj budućnosti učiniti bespredmetnim strah od stomatologa.

Naime, bez bakterija nema karijesa, a aplikacija ozona od samo 20 sekundi uništava 99% bakterija na tretiranom mjestu. Zbog tog njegovog svojstva tretiraju se mjesta s tzv. inicijalnim karijesom, znači onim karijesom koji vidi tek iskusno oko vašeg stomatologa, kako bi se uništile bakterije, a zatim se na to mjesto aplicira fluor te dolazi do remineralizacije zuba, te se karijes neće dalje razvijati. Kod zuba sa slabijom mineralizacijom također odlično djeluje a pogodan je i za primjenu kod male djece jer je bezbolan i neškodljiv.

Primjena ozona biti će u potpunosti učinkovita držimo li se preporuka Hrvatskog društva za dječju i preventivnu stomatologiju HLZ-a, koji preporuča korištenje ozona u strogo indiciranim slučajevima, kao jednu od preventivnih mjera. Ozonoterapija ne odstranjuje tkivo i ukoliko imamo već razvijeni karijes nakon terapije ozonom ponovo će se nakon izvjesnog vremena pojaviti bakterije i karijes će se razvijati dalje. 

Kod male djece, koju je teže tretirati, ponavljanom ozonoterapijom proces ćemo bitno usporiti i tako "kupiti" vrijeme do dobi kada će moći više surađivati sa stomatologom.

Naši pacijenti u najvećem broju nisu stekli naviku redovitih pregleda i profesionalog čišćenja zuba, tako da uglavnom dolaze u ordinaciju s već razvijeim karijesom kada se moraju podvrgnuti uobičajenom tretmanu.

I zato kada netko spomene ozonske rupe, neka vam to bude podsjetnik da dugo niste bili na stomatološkom pregledu.

Pismo čitateljice 

Od kad je interneta informacije kruže sve više i brže, pa je velika većina nas pročitala nebrojeno puno članaka u kojima se govori da je fluor izuzetno otrovan. Tako je jedan od vodećih onkologa iz Amerike izjavio da u svojoj 32 godine dugoj karijeri najviše karcinoma izazvao upravo fluor, a ima ga i u pastama za zube. Ne samo da ga cijeli život koristimo perući zube, nego i u najranijoj dobi djeci zubari premazuju zubiće fluorom. Isto tako je činjenica da rak pogađa i naše najmlađe sve više i više, pa sad me interesira i Vaše mišljenje. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. 

Nikolina Draganović, Zagreb

Odgovor: 

O lošim osobinama fluora dosta se piše od samog početka njegove masovne upotrebe, no svako ozbiljno istraživanje do danas nije potvrdilo njegovu štetnost u količini koja se stavlja u paste za zube. 

Prema tzv. kartama fluora, to su analize tla i vode u pojedinim krajevima, u Hrvatskoj nema mjesta s bitno povećanom količinom fluora, tako da ne postoji mogućnost prevelikog unosa fluora jer se on uglavnom unosi pastom za zube. No i tu veći dio ispljunemo.

Sa štovanjem,

Vesna Barac Furtinger, dr. dent. med.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • vila raviola 10.07.2012.

    Madam Furtinger: Vi vrlo dobro znate kakav je otrov fluor i koliko je stetan za zdravlje. Zasto niste naveli da je fluor jedan od glavnih sastojaka insekticida i otrova za stakore? I da OSTECUJE zubnu caklinu i da nema nikakvu svrhu u pasti za zube osim otrova i da je otpadni materijal prilikom proizvodnje aluminija. Vi ste prodali svoju humanost i postenje za novac koji vam je vazniji nego zdravlje necijeg djeteta! A savjesti nemate, jer da imate, onda bi rekli istinu o fluoridu! Zar stvarno mislite da su ljudi glupi?

  • user_32967 10.07.2012.

    pa kaže ona da bi očuvala posao: "O lošim osobinama fluora dosta se piše od samog početka njegove masovne upotrebe, no svako ozbiljno istraživanje do danas nije potvrdilo njegovu štetnost u količini koja se stavlja u paste za zube." A pitam ja vas kolika su istraživanja provedena gdje je dokazano da FLUOR nema APSOLUTNO NIKAKAV utjecaj na sprečavanje kariesa i na zdravlje zuba??? prešućujete osnovno i izvrćete rečenice u svoju korist. Dakle, zašto nas onda truju? Svatko barem malo snalažljiv će ukucati fluor u google i otkriti kakav je to ustvari otrov i da ga vlada (u USA) npr koristi u pitkoj vodi da bi smanjila agresivnost i povećala letargičnost amerikanaca.

Komentiraj...
Vidi sve komentare