Ono što nije bilo za očekivati, a zajedničko je baš svima, je način na koji su ti ljudi zamislili poslovanje u Irskoj.
Iako sam svima rekla da ovdje nemam firmu za knjigovodstvo, svi su me pitali mogu li im ipak voditi knjige nakon svojeg posla, na crno. Kada sam rekla da osim što nemam firmu, ne radim na crno i ponudila kontakte irskih računovođa, nitko ih nije kontaktirao. Kada sam ponudila da im vodim knjige preko firme u kojoj trenutno radim – ne, to ih ne zanima.
Jedino ih je zanimalo da im neregistrirana knjigovotkinja iz Hrvatske vodi knjige na crno.
"Kužiš, ne bu ti to puno posla s mojom firmom, par fakturica, ma fakat nije ti to niš posla, mislim, biti će to fakat ono, super biznis, imam genijalne ideje, al što se knjigovodstva tiče – ma to bu ti pljuga."
Ne razmišljajući da je čak i za vođenje knjiga na crno potrebno imati licence za računovodstvene programe koji imaju svoju cijenu i netko bi ih trebao platiti. Ne razmišljajući tko će im potpisati izvještaje ako im računovođa radi na crno. Ne, jedino je bitno da se dobije što bolja usluga za što nižu cijenu.
Vjerojatno svi pretpostavljaju (a dobro pretpostavljaju) da se ovdje porezno savjetovanje naplaćuje, a Hrvatica će im sigurno kompletno porezno znanje isipati na tanjur za badava, nakon posla, na crno, jer iako se nikad prije nismo vidjeli, svi smo eto, rođeni u istoj zemlji. Takav je red.
"Knjige će im ista ta Hrvatica voditi u pola cijene, nakon posla, na crno, jer iako se nikad prije nismo vidjeli, svi smo eto, rođeni u istoj zemlji. Takav je red."
Svi su rekli da planiraju napraviti ozbiljne poslove, imaju genijalne planove, razvili bi fantastične poslove samo da ih ne koči birokracija, beskrajno su ozbiljni i profesionalni, Irska je super jer su porezi super, no u svim tim fenomenalnim i vrlo ozbiljnim poslovima vrhunskih profesionalaca ne isplati se uzeti registriranog profesionalca za vođenje knjiga.
Svi su tražili da im objasnim kako funkcionira porezni sustav, koji i kakvi se porezi plaćaju, a neki čak i bih li im mogla napraviti kalkulacije porezne obveze i profitabilnosti poslovanja na razini godine. Nakon posla, na crno, za badava.
Kužiš stara, samo mi malo objasni kak to funkcionira – ne trebam ja pravi porezni savjet nego ono da mi netko objasni koliki su porezi da mi izračuna koliko bih platio, kaj sve moram napraviti da otvorim firmu, ma kužiš, samo ono malo o tome, nije to pravo porezno i poslovno savjetovanje, samo onak, malo, kužiš, ne? Al gle, ja ti ne znam ništa o firmama u Irskoj pa bih ono fakat trebao da mi onak malo sve objasniš.
"Ma nema beda, samo reci, nakon posla, za badava, na crno."
Ne samo da je važno ušparati na porezu, nego i porezni savjet koji bi doveo do uštede poreza svakako ne treba platiti.
Tako su ozbiljni balkanski poduzetnici zamislili poslovanje u Irskoj. Vrhunska usluga vođenja knjiga, poreznog savjetovanja, ogromna porezna ušteda i sve to “nakon posla, na crno” za sitne pare, po mogućnosti još uz kakav popust….
Ako mislite poslovati u civiliziranoj zemlji, ostavite balkanizam na Balkanu.
Za međusobnu razmjenu informacija osnovana je Facebook grupa Poduzetnici u Irskoj u kojoj se može naći korisnih i praktičnih savjeta, a u koju se može ući samo preko pozivnice, pa ako vas zanima ulazak, potražite nekoga tko je već u grupi da vas pusti unutra.
Izvorni tekst pročitajte ovdje.
O blogu:
Priče Hrvatice koja je novi početak odlučila potražiti u dalekoj Irskoj. Osim na blogu 'Zagreb - Dublin', njena iskustva možete pratiti i na Facebooku te Instagramu.
O BlogBusteru:
'Ispričaj svoju priču.' To je otprilike moto BlogBustera, nove platforme na kojoj Styria, vodeća medijska kompanija u Hrvatskoj, okuplja najzanimljivije domaće autore, blogere i komentatore, ali i sve one koje će iz vedra neba 'puknuti' inspiracija pa će poželjeli svoje iskustvo podijeliti na mreži s rekordnih milijun i pol jedinstvenih korisnika mjesečno. Ukoliko ste jedan od njih javite nam se na mail blogbuster@styria.hr, a pratiti nas možete i na Facebooku.