I tako, Milorad Pupovac ipak ide u Vukovar.
Kriza je izbjegnuta, savjeti su prihvaćeni, pritisci su urodili plodom. I to s najviših razina vlasti.
Ministri su slali (ne)dvosmislene poruke. "Svi oni koji osjećaju potrebu doći i pokloniti se žrtvi Vukovara trebali bi u nedjelju biti na komemoraciji", kazao je ministar branitelja Tomo Medved. "Svatko onaj tko će odati pijetet i poštovanje prema žrtvi, ima mjesta za njega u Vukovaru", nadovezao se Milan Kujundžić.
I gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, organizator nedavnog prosvjeda, dao je svoj obol temi Pupovčeva dolaska u Vukovar. "U grad Vukovar dobrodošao je svatko tko će iskazati svoj pijetet prema Vukovaru, prema Domovinskom ratu i prema Republici Hrvatskoj", kazao je ovih dana i dodao: "Možda je najpametnije da tu počnem i završim. Naravno da se onda morate odlučiti na kojoj ste strani".
A ni Kolinda Grabar Kitarović nije propustila priliku podgrijati atmosferu. "U svrhu procesa pomirenja bilo bi dobro i kada bi Milorad Pupovac došao na komemoraciju u Vukovar. Na njegovu mjestu ja bih to učinila", izjavila je predsjednica.
Neviđena psihoza
Stvorena je, dakle, neviđena psihoza oko dolaska predstavnika srpske manjine u Vukovar.
Iako je Milorad Pupovac u Vukovaru već bio.
I to još 2013. godine.
I to u službenoj koloni koja je krenula u mimohod od vukovarske bolnice prema Ovčari, a koju je tada bojkotirao HDZ sa svojim stožerašima i prosvjednicima, što je predsjednik Ivo Josipović označio "udarom na državne institucije".
U Koloni sjećanja te su godine po prvi puta bili i predstavnici srpske nacionalne manjine predvođene Pupovcem. On je došao na Ovčaru odati počast ubijenima, što su dotad neviđenim akcijama pokušavali spriječiti kolonaši s kojima je bio tadašnji šef HDZ-a Tomislav Karamarko.
Dok je Pupovac izražavao sućut Vukovaru, HDZ-ovci su Vukovar koristili za politički obračun sa SDP-ovom vladom.
Radio na pomirenju
Pupovac je, dakle, u Vukovaru bio. Onda kad Kolinda Grabar Kitarović nije bila. On je radio na pomirenju onda kad je Kolindin HDZ izravno radio protiv pomirenja. Kad je Tomislav Karamarko poručivao da nema više suradnje sa Srbima, uzurpirao Vukovar, spriječavao službenu kolonu, a onda kandidirao Kitarović za predsjednicu države.
Nema stoga ničeg povijesnog u Pupovčevu odlasku u Vukovar ove nedjelje, osim što HDZ-ov koalicijski partner ponovno mora dokazivati svoju lojalnost nakon Bačke Palanke, ali i hrabrost nakon nedavnog vukovarskog prosvjeda koji je umnogome bio usmjeren upravo protiv Pupovca.
Bio na Ovčari
Milorad Pupovac je u Koloni sjećanja kretao prema Ovčari onda kad su mu HDZ-ovi kolonaši pokušavali prepriječiti put. A sada se neki ministri, koji su nedugo nakon toga podigli šator i nastavili koristiti Domovinski rat, branitelje i ratne žrtve kao oružje u pohodu na vlast, postavljaju kao moralni arbitri.
Huškanje protiv Srba doživjelo je vrhunac upravo kad je Pupovac bio u Koloni sjećanja. Na tom valu Kolinda Grabar Kitarović domogla se Pantovčaka. A sada i predsjednica i ministri izazivaju Pupovca da dođe u Vukovar.
Zar pamćenje doista može biti toliko selektivno?
Uostalom, smiješno je da se Kitarović oglašava oko Pupovca i Vukovara, kad je ona propustila odličnu priliku zatražiti ispriku od Aleksandra Vučića tijekom njegova posjeta Zagrebu. I zatražiti od njega da se ispriča u Vukovaru.
POGLEDAJTE VIDEO:
I sve to u svrhu pomirenja.
Mnogi bi to "na njezinu mjestu učinili".