To je to što me zanima!

Plenkovićev "medeni mjesec" prisilno je okončan debaklom

U onome što bi trebao biti "medeni mjesec" premijera, Plenković je doživio kritike zbog imenovanja ministara, napad Mosta zbog porezne reforme i diplomatskim porazom zbog uhićenja pripadnika HVO-a.
Vidi originalni članak

Andrej Plenković trebao je još malo uživati u "medenom mjesecu".

Da bi otkrio kako su ga na romantičnom putovanju brutalno opljačkali, kako njegov novi partner baš i ne ulijeva povjerenje, da je postao žrtva namještenog braka, da ima još mnogo dugova koje mora vratiti i da ga po povratku kući čeka gnjevna rodbina.

Ako je ovako trebao izgledati "medeni mjesec" novog hrvatskog premijera, što ga tek čeka kad polete oklagije?

Evo, recimo, prvo putovanje u Bosnu i Hercegovinu premijer Plenković tjednima je, ako ne i mjesecima, najavljivao kao svoj prvi i najvažniji vanjskopolitički potez, u resoru u kojem bi njegova diplomatska vještina u potpunosti došla do izražaja.

Pa su ga iz susjedne države ispratili uhićenjima veterana HVO-a zbog optužbi za zločine.

Kruha i igara

Zatim, tjednima se, ako ne i mjesecima, hvalio da će prvi i najvažniji potez njegove nove Vlade biti sveobuhvatna porezna reforma. Ona je trebala biti prvi izraz ozbiljnosti i odlučnosti, pa i vjerodostojnosti nove Vlade, kao i prvi test zajedništva novih (starih) koalicijskih partnera i onih koji ih podržavaju u parlamentu.

Da bi se Most prvom prilikom pobunio zbog poskupljenja kruha i mlijeka, zbog pogodovanja bogatima i zapostavljanja sirotinje. 

A da ne ponavljamo kako je Plenković tjednima, ne i mjesecima, tvrdio da je ova vlada njegov izbor kojeg je dugo i pomno planirao, da će ta Vlada biti manja i efikasnija i jeftinija.

Pa je onda, pored svih spornih ministara, u nju u  zadnji čas uguravao Gorana Marića, tražeći mu mjesto i čak osnivajući novo ministarstvo.

Uglavnom, tako je izgledao period u kojem je novoizabrani premijer trebao makar malo uživati, uhodavati se i demonstrirati stabilnost. 

Što nas onda tek čeka kad se Plenković napokon ozbiljnije prihvati premijerskog posla?

Debakl na domaćem terenu

Taman kad se privremeno stišao pritisak zbog ministarskih akvizicija, od Pave Barišića nadalje, a kritike javnosti prešaltale na sve mane porezne reforme o kojoj Most navodno nije imao pojma, ovoga tjedna premijer je doživio teški debakl na terenu u kojem je trebao dominirati - na vanjskoj politici.

A i na pitanju domoljublja, što mu je jučer preko društvenih mreža sa zadovoljstvom na nos nabio Ante Kotromanović, a nadovezala se radikalna desnica, jedva dočekavši novi povod za udar na HDZ-ova predsjednika.

Uhićenje Hrvata u BiH po nekim je tumačenjima bila pljuska Plenkoviću i poruka da se ne može brinuti o Hrvatima u BiH, kao da njemu dolaze na naplatu kamate za sve one uvrede koje je Zoran Milanović servirao susjednoj državi u čuvenom razgovoru s Josipom Klemmom.

Puka formalnost

Ako je negdje Plenković mogao računati na uspjeh, onda je to bila vanjska politika. I upravo je tu, na svom prvom i najrazvikanijem premijerskom putovanju preko granice, uspio doživjeti prvo poniženje, pritom još na "medenom mjesecu".

Ono što je trebala biti formalnost i čisti protokol, tako se pretvorilo u debakl.

I odjednom je oljuštilo još malo pozlate s Plenkovićeve premijerske statue.

Istini za volju, prvi čuperak već mu je uneredio Ivan Pernar u Saboru, svojom primjedbom o legitimnoj ruskoj aneksiji Krima na što je premijer uzvratio spominjanjem "Srpske Krajine" i Domovinskog rata, ali kako će vrijeme prolaziti, tako će se topiti ona diplomatska hladnokrvnost i samouvjerena nedodirljivost, a svi profinjeni izrazi pretvoriti u šuplje floskule.

Jer, ovo više nije kampanja u kojoj je bilo dovoljno ne biti Karamarko i ne ponašati se kao Milanović. Ovo sada je vođenje Vlade, upravljanje državom, podnošenje odgovornosti i akumuliranje svih udaraca.

Plenki ima problem

A evo, već na prvoj i najvažnijoj reformi, onoj poreznog sustava, vide se napukline u navodno savršeno posloženom sustavu. Ispada da Most nije ni vidio prijedlog Zdravka Marića, unatoč višetjednim sastancima i petosatnim vijećanjima, što može biti problematično s dva aspekta.

Ili je HDZ to doista tajio od Mosta ili Most naprosto laže i skida sa sebe odgovornost za loše aspekte porezne reforme. U oba slučaja, Plenković ima problem.

Ima problem s kompromitiranim ministrima, ima problem s prvim potezima ministara, a nakon posjeta BiH ima problem i sa svojim ugledom iskusnog diplomata. Njegovi glasači bi rekli, i domoljuba.

Puno previše za ono što bi se trebalo nazivati "medenim mjesecom" novog premijera. 

Ostale kolumne Tomislava Klauškog pogledajte na Facebooku

Idi na 24sata

Komentari 42

  • 02.11.2016.

    Klauški, uhapsili su ih tvoji...

  • MiroslavHreljac 02.11.2016.

    Premijeru Plenkoviću mora biti jasno nekoliko stvari. Reforme koje dolaze iz ruku HDZ-ovih ministara nisu "bogomdane". To se u prvom redu odnosi na tzv. "svekoliku poreznu reformu". I tu treba biti oprezan, jer ga partner u Vladi Most čeka Zagorci bi rekli "iza planjkih". Psihijatar iz Mosta odlučio je sada igrati igru po onoj dubrovačkoj "sa svima lijepo sa nikim iskreno". Petrov će i dalje igrati sa figom u džepu. Plenković ne mora hvaliti ministra Marića i njegov rad na poreznoj reformi. Treba kritički razmotriti prijedlog i usaglasiti stavove sa Mostom prije nego započne rasprava u Saboru. Ovako, Most čeka da njegovi zastupnici poentiraju u Saboru. Ne može ministar marić lakonski opravdati kako nije točno da sve poskupljuje jer 10 000 artikala pojeftinjuje. Pravi se lud, jer osnovne živežne namirnice poskupljuju i to one koje obitelji ili pojedinci moraju kupiti svaki dan,a većinu od 10 000 artikala na koje Marić misli ljudi i ne kupuju ili kupuju povremeno. Nadalje, kome je pala na um tako opskurna ideja da npr. PDV na lijesove smanji sa 25 naq 13 %. Koliko mi je poznato u Hrvatskoj postoji samo jedan proizvođač, da lje ta mjera onda protekcionaška ili ide na ruku uvoznom lobiju iz kojeg Marić dolazi.Šteta što nije došlo do smanjenja poreza i na ostale pogrebne artikle, tako bi bar većina ili samo umirovljenici mogli umirati u zadovoljstvu i sreći. O umirovljenicima u poreznoj reformi nitio riječi, oni su ionako "otpisani". Ukratko, "sit gladnome ne vjeruje".

  • Sandokan Janosik 02.11.2016.

    To je plod nerada u posljednje četiri godine po tom pitanju.

Komentiraj...
Vidi sve komentare