Vojni ordinarij Jure Bogdan ove je subote na svečanoj misi za domovinu u Kninu, pred državnim vrhom (minus predsjednica Republike), uputio molitvu za "jedinstvo, zajedništvo i slogu hrvatskog naroda".
A onda je državni vrh, s ministrima, saborskim zastupnicima, drugim dužnosnicima i gostima koji su dobili pozivnice, pobjegli na kninsku tvrđavu i tamo održali svečanost povodom godišnjice Oluje.
Daleko od Hrvata i Hrvatica, građana i građanki, daleko od branitelja i posjetitelja kojih se ovoga slavljeničkog vikenda u Kninu nije skupilo više od osam tisuća.
Tako je HDZ-ov državni vrh demonstrirao "zajedništvo u slozi".
Narod u Kninu, državni vrh na Tvrđavi.
Dvije proslave
I sama proslava Oluje podijeljena je na dva dijela: u Kninu je servirana pristojna i umivena verzija u kojoj su čak policajci skakali na glavu trojici pijanaca koji su zaurlali "Za dom spremni", a "Prljavo kazalište" vratilo sat na sam početak onoga što se danas čini kao nevine devedesete; u Slunju je upriličena hard-core, moderna, hadezeovska, thompsonovska verzija proslave Oluje, sa crnim majicama i folklornim urlanjem "Za dom spremni". Bez reakcija i bez posljedica.
Ali zato, a to je bilo najvažnije, daleko od premijera Plenkovića i državnog vrha koji vjeruje da se ne mora ograđivati od onoga što mu se ne odvija pod nosom.
Tako preživljava "zajedništvo u slozi".
A mimohod?
A kad smo već kod HDZ-ova zajedničarenja, mjesec dana prije Oluje Udruga Prvi hrvatski redarstvenik apelirala je na nadležne institucije da se na Dan pobjede u Kninu uvede mimohod hrvatskih branitelja. Pa ništa od toga.
"Krv su mi na slamku pili da se mora napraviti mimohod, a sada ga nema", rezignirano je komentirao bivši ministar Predrag Matić.
Ali tako je to s HDZ-om.
Nitko mu neće uzeti za zlo što se zaklinje u neke vrijednosti od kojih kasnije bježi. Sve do kninske Tvrđave. Na koju smiju samo pozvani.
Zajedništvo M. Pupovca
U zajedništvo se HDZ zaklinje i u hrvatskoj Vladi. Pa je iz ovih višednevnih događaja vezanih u Oluju vladajuća koalicija izašla s uvrijeđenim Miloradom Pupovcem koji možda nije prozvao svoje partnere iz HDZ-a što se nisu odazvali njegovim komemoracijama, ali zato nije mogao odšutjeti činjenicu da se u Slunju, na Thompsonovu koncertu u organizaciji Ministarstva branitelja, opet skandiralo "Za dom spremni".
"To nam ne može biti zajedničko, nije nam zajedničko", komentirao je Pupovac. "To je daleko od onoga što nas je približilo i oni koji omogućavaju to moraju biti svjesni da to ne može biti zajedničko i da neće biti zajedničko".
O tome što im je zajedničko u tom njihovu zajedništvu Pupovac će razgovarati sa svojim partnerom za kojega diže ruku u Saboru.
Nije, međutim, rekao zbog čega diže ruku za Vladu koja još nije maknula ploču iz Jasenovca, koja daje novac za Thompsonove koncerte, čiji predstavnici izbjegavaju srpske komemoracije (pa i onu u Srbu), kao i za Vladu koja - kako je i sam jučer naglasio - tek treba sankcionirati žrtve zločina nad Srbima u Oluji.
Zajedništvo je na snazi - ali uz određene ustupke.
Kolindina hrabrost
Srećom, Pupovac je bio zahvalan predsjednici Kolindi Grabar Kitarović na riječima koje je izrekla u sigurnom okruženju, u kontroliranim uvjetima, na Tvrđavi daleko od naroda koji bi je mogao izviždati zbog tvrdnji o tome da se "treba pokloniti srpskim žrtvama Oluje".
Kitarović je pokazala zavidnu hrabrost. Ali do određene mjere.
Tako je, dakle, izgledalo Zajedništvo u Kninu.
Sigurna udaljenost
Državni vrh bio je na sigurnoj udaljenosti od malobrojnog naroda koji je došao na proslavu Oluje, Thompson je pokazao da je on zapravo postao simbol pobjede u Domovinskom ratu, branitelji nisu dobili što su tražili od onih za čiji su se povratak na vlast zalagali, a HDZ-ovi partneri opet su dobili ono što su tražili.
I dobit će još.
Sve je, uglavnom, ostalo po starom, Onako kako smo već navikli od hadezeovaca i njegovih partnera. Istih onih hadezeovaca koji su se rugali premijeru Zoranu Milanoviću što se onomad uvrijedio kad su mu zviždali u Kninu. A sad Plenkovićevoj eliti nitko nije imao prilike zviždati.
Zajedništvo je na snazi dokle god postoji sloga oko toga tko bi trebao biti na vlasti.