"Trebaju li građani strahovati od nereda, pa i zauzimanja Ministarstva branitelja", upitala je novinarka Večernjeg lista.
A Josip Klemm, predsjednik Udruge specijalne policije i jedan od organizatora braniteljskog prosvjeda na Savskoj cesti, dao sljedeći odgovor: "Hrvatski branitelji mogu svaki trenutak 'osvojiti' ne samo Ministarstvo, nego i Sabor i Vladu. Ali nama to ne pada na pamet".
Riječ "osvojiti" našla se pod navodnicima, ali s njima i bez njih odgovor je zvučao kao prijetnja. Kao pokazivanje mišića. Kao jasna poruka da organizatori prosvjeda raspolažu s dovoljnom silom da pokore državne institucije.
U istom intervjuu Klemm se pohvalio da su organizatori "mogli uvijek okupiti 50 tisuća branitelja i izići na bilo koji trg", a onda najavio kako organizatori prosvjeda "razmišljaju o preseljenju na Markov trg".
Šator pred Vladom
"Ako ćemo na taj način natjerati nekoga da počne raditi u interesu hrvatskih građana, dići ćemo šator pred zgradom Vlade", kaže Klemm, čovjek koji na televiziji paradira u u službenoj odori specijalne policije, premda je to službenim pravilnikom zabranjeno.
Dakle, jedno je kad anonimni sudionik prosvjeda u Savskoj uzbuđeno u televizijsku kameru izgovori kako su oni "oštrom silom dobili državu i ako treba oštrom silom će je i vratiti", a nešto posve drugo kad istim tragom krene i njegov vođa.
Kada najavi prebacivanje šatora pred Vladu, spomene 50 tisuća branitelja i upozori kako "branitelji mogu svaki trenutak osvojiti Ministarstvo, Vladu i Sabor".
Nije rekao kako to misle osvojiti, ali za to ne treba imati veliku maštu.
Klemm je ovo izgovorio tobože pomirljivim tonom, uz okolišanje i ograđivanje ("Nama to ne pada na pamet"), no svejedno je poslao zlokobnu poruku.
Poruku javnosti i upozorenje vlastima na što su prosvjednici sve spremni ako se ne izađe u susret njihovim zahtjevima.
Nisu oni nasilni, ali mogli bi biti. Oni zasad mirno prosvjeduju, ali mogu to i brže riješiti. Institucije ih ignoriraju, ali vrlo ih lako oni mogu osvojiti.
Zaoštrio retoriku
Jasno je zbog čega je Josip Klemm zaoštrio retoriku. Prosvjed branitelja ušao je u treći tjedan, zasad bez ikakvih pomaka i rezultata, Vlada ne odstupa, ministar još nije smijenjen, a javnost kao da se zasitila njihovih šatora i zbunjujućih poruka.
Stoga je bilo nužno ponovno skrenuti pozornost javnosti, senzibilizirati građane, ali i zaoštriti pristup prema Vladi.
Koliko god to Klemm uljepšavao i ublažavao, njegove poruke o prebacivanju šatora pred Vladu, zajedno s prijetnjama "osvajanjem" institucija uz pomoć "50 tisuća branitelja", opasno smrde na ukrajinski scenarij.
Čak i da je to šuplja prijetnja, nedopustiva je u demokratskim društvima.
Pitanje je samo želi li Klemm, zajedno sa svojim sljedbenicima, ali i političarima koji sada rehabilitiraju generale, prozivaju "nenarodnu vlast" i huškaju javnost protiv "Jugoslavena i unutarnjih neprijatelja", da Hrvatska bude demokratsko društvo.
Nemoćnike u prve redove
U kojem je dozvoljeno prosvjedovati, ali ne i prijetiti silom. U kojem je poželjno boriti se za svoja prava, ali ne prijetnjama o "osvajanju institucija". Još manje ako se ratne invalide, bolesnike i nemoćnike gura u prve redove.
A u tom istom demokratskom društvu Josip Klemm i njegovi branitelji još uvijek imaju ekskluzivno pravo upućivati takve prijetnje bez straha od ikakvih posljedica.
Ako ništa drugo, barem u ovom slučaju mogu reći da je to država za koju su se borili.