Premijer Zoran Milanović toliko je bio zadovoljan izvješćem Europske komisije o mjerama za smanjenje deficita da je velikodušno istaknuo čak i zasluge Slavka Linića, ministra s kojim nije mjesecima komunicirao i naposljetku ga najurio iz Vlade.
Tko zna, da mu je u tom trenutku bio blizu, možda bi mu se bacio u zagrljaj.
Ovako, javnosti se ukazao novi ministar Boris Lalovac s najavom novih poreza i potpredsjednik Vlade Branko Grčić s klasičnim mudroslovljem o tome da je na Vladi da "odgovorno provodi i nadzire provedbu predloženih mjera, te da poduzme razne strukturne reforme".
Reforme nakon dvije i pol godine? Reforme godinu i pol dana prije izbora? Reforme ove Vlade?
Nema volje, nema izbora
"Za provođenje reformi morate imati političku volju", ustvrdio je prekjučer Ivan Šuker, bivši ministar financija, gostujući na HTV-u. "HDZ nije imao političku volju i zato smo izgubili izbore".
Kakvu volju ima Milanovićeva koalicija?
Izvješće Europske komisije objavljeno u ponedjeljak u glavnim je crtama potvrdilo smjer u kojem Vlada ide, u ostalim crtama je dala naputke što Vlada još mora učiniti. Što nas je dovelo do ključnog problema: provedbe tih mjera.
"Paket mjera koji je predložila Vlada je dobar", komentirao je ekonomist Zdeslav Šantić, "ali pitanje je hoće li se te mjere provesti".
O tome je govorio i Željko Lovrinčević iz Ekonomskog instituta. "Tko će zagristi u reforme? Treba nam konsolidirana Vlada i stabilna politička scena. A mi imamo svađu premijera i bivšeg ministra koji čelnog čovjeka koalicije optužuje za nerad i nekompetentnost".
Odakle će onda doći volja? Tko će provesti reforme?
Napredak u prošlost
Lovrinčević smatra da bi bio potreban cijeli mandat nove Vlade da Hrvatsku ekonomski vrati barem na stanje iz 2011. godine. Onda kad je HDZ izgubio izbore.
Milanovićeva Vlada uglavnom nije radila. A onda kad je radila, rezultati su bili pogubni.
Deset kvartala BDP u slobodnom padu, vladajuća stranka u neredu, Vlada u rasulu i s premijerom koji je totalno nezainteresiran za svoj posao, ministri u strahu za fotelju, administracija u strahu od potpisivanja dokumenata koji bi ih mogli sutra odvesti u zatvor.
Odakle će onda doći volja za reforme?
Šukerova logika je vrlo jasna. Poduzmite reforme kako biste dobili izbore. Ali opet, uvriježilo se mišljenje da je Linić zapravo bio jedini ministar spreman na kakve-takve poteze. Uglavnom negativne, ali svejedno, već je na tome zaradio titulu najpopularnijeg ministra. Linića sada više nema. Kao što već dugo nema ni Radimira Čačića.
I tko bi onda trebao zagristi u reforme? Premijer Milanović?
Zaobilaženje reformi
Njegova logika vladanja od početka mandata svodila se na zaobilaženje ili izbjegavanje reformi, a sve u svrhu opstanka na vlasti. Nema rezova, nema štednje, ali nema ni diranja administracije i teritorijalne samouprave. A kako vidimo, još uvijek nema ni monetizacije autocesta.
Ima poreza, ima trošarina, ima novog zaduživanja. Ali nema više ni adekvatne naplate poreza, nema punjenja prihodovne strane proračuna. Zato ima bujanja proračunskih rashoda.
I ono najgore, Hrvatska ima Vladu koja je praktički otpisala svoj mandat.
U premijera više ne vjeruje ni njegov donedavno glavni ministar, zajedno sa sve većim postotkom građana - upravo njegovih birača - dok se u javnost šalju poruke o nesposobnosti i kriminalu, baš kao u najslavnijim danima HDZ-a.
I nije toliko bitno što o tome misli Europska komisija. Pitanje je može li Hrvatska s tim živjeti.