To je to što me zanima!

Naše se društvo kiti religijskim simbolima, a zaboravlja na suštinu etičkih djela van dogmi

Hrvatska je ispunjena paradoksima, od kojih je jedan prisutnost pojedinaca koji, unatoč nedostatku formalne religijske pripadnosti, svakodnevno promiču pravdu i opće dobro, piše teolog Milas
Vidi originalni članak

Habermas je posudio od Webera izraz “religiozno nemuzikalan” kao svojevrstan hommage intelektualnom velikanu, ali i kao priznanje o vlastitoj poziciji u svijetu religioznih normi i rituala. Dvije su prilike bile posebno značajne: dodjela Nagrade za mir Njemačkog udruženja nakladnika 2001. i kasnija diskusija s Josephom Ratzingerom 2004., u kojoj su se susrele sekularna i teološka inteligencija. Habermas, svjestan težine Weberova izraza, koristi ga kako bi opisao sve one koji nisu religiozni iz vlastitog iskustva, ali prepoznaju i intelektualno prihvaćaju važnost religije kao društvene i kulturološke pojave.

Ovaj sadržaj dostupan je samo 24sata PLUS+ korisnicima na portalu

Neometano uživanje u 24sata sadržaju i brojne pogodnosti dostupne su na originalnom članku.
Idi na 24sata

Komentari 20

  • ivokap 03.11.2024.

    Tko je ovaj Milas što nam propovijeda, bi li on zabranio te simbole, koje druge bi nam preporučio, "crvenu zvezdu"? Kupiti ću si mali križić oko vrata, baš će biti fora.

  • nnjmkd 03.11.2024.

    Istina. Krunice na retrovizorima, lančuge oko vrata, a psovke, preljubi, laži, krađe..... na svakom koraku. Krenimo od vjerskih institucija, svila i kadifa, a sve je manje empatije i sućuti, o vlasti da i ne govorimo, dolaze na sv Mise, a ne znaju ni moliti, o empatiji neću ni govoriti. Vjera se, prije svega, svjedoči primjerom, svojim životom. Molim i poštom u tišini, ali pomažemo kada i kako mogu. Današnje društvo je licemjerno, svatko svakoga osuđuje, a sebe ne gleda.

  • sebastiansebatic12 03.11.2024.

    Kad nevjernici pricaju o religiji...

Komentiraj...
Vidi sve komentare