To je to što me zanima!

Na povijesnim izborima Ivo Josipović je otišao u povijest

Ivo Josipović prvi je predsjednik za samo jedan mandat, a Kolinda Grabar Kitarović postala je prva žena na čelu države. Ovo je tek uvertira za ono što slijedi na jesen
Vidi originalni članak

Bila je to virtuozna kadenca Ive Josipovića.

Izgubio je dobivene izbore i ušao u povijest kao prvi predsjednik Republike sa samo jednim mandatom.

Uglavnom, kako je vladao, tako je i izgubio. Punih pet godina brinuo je samo o vlastitom rejtingu, ponosio se svojim rejtingom, vadio se na vlastiti rejting, a onda kad je bilo najvažnije, otkrio da je u tih pet godina ostao bez onog puno važnijeg - glasova svojih birača.

Godinama se prezentirao kao pobjednik, a otišao u povijest kao gubitnik.

Sam si je kriv

I za sve što mu se dogodilo na ovim izborima Ivo Josipović može kriviti samo sebe. Više nego Zorana Milanovića i njegovu neuspješnu Vladu, više nego Kolindu Grabar Kitarović i njezinu discipliniranu armiju glasača. Može kriviti svoju politiku kojom se želio svidjeti svima i ne zamjeriti nikome, može kriviti svoju kampanju koja je bila loša, promašena i u kojoj ipak nije uspio motivirati svoje birače da izađu nasuprot vojsci Kolindinih birača.

A Kolinda Grabar Kitarović ušla je u povijest kao prva žena na čelu države.

Učinila je ono što se malo tko usudio prognozirati, pa čak i mjesec dana prije početka predizborne kampanje. Kandidaturu je dobila zahvaljujući sjajnom statusu u anketama, a izbore dobila zahvaljujući stranačkoj mobilizaciji, nezadovoljstvu građana, udaru na hrvatsku Vladu, atmosferi promjena, ali najviše zahvaljujući lošoj i neodlučnoj politici Ive Josipovića.

Poraženom predsjedniku Vlada je bila teret zato što se nije znao prema njoj postaviti, konzervativna revolucija mu nije išla na ruku zato što joj se nije želio postaviti, birači su mu došli glave zato što ih nije znao mobilizirati.

Izborni rezultati su pokazali da je Ivo Josipović u ovih pet godina izgubio 300 tisuća glasova. 

Iako je odaziv na predsjedničke izbore bio najveći u povijesti, a razlika između kandidata najmanja, Josipović je u odnosu na 2010. godinu izgubio gotovo četvrtinu glasova: 1,3 milijuna nasuprot nešto više od milijuna ove nedjelje.

Izlaznost nije dovoljna

Na to je upozorila i Željka Antunović, voditeljica njegove kampanje, koja je u izbornoj noći izjavila kako "izlaznost nije bila dovoljna". Dakle, stvar je bila samo u Josipoviću i njegovim biračima. 

Ovo su bili najneizvjesniji izbori do sada, ali to je zapravo posve očekivano. Oba kandidata su bila toliko slična - po stilu, ponašanju, umjerenosti, nekarizmatičnosti - da je normalno da ih je dijelilo samo dvadesetak tisuća glasova. 

Oni su kampanju vodili zbijeni u strogom centru, dok su hrvatsko biračko tijelo podijelili na široke i nepomirljive polovice.

Josipović je računao da će u atmosferi podjele upravo njegovi birači biti motivirani za izlazak na izbore, ali on se zapravo nije u kampanji, kao ni tijekom mandata, obraćao svim svojim biračima. HDZ je mobilizirao na mržnji, ali Josipović nije dovoljno mobilizirao na otporu mržnji.

U izbornom stožeru je okupio ljude koji nisu bili baš prepoznatljivi po nekakvoj lijevoj politici, osim spominjanja antifašizma on se nije gurao prema ljevičarskoj idelogiji, na Pantovčaku je imao savjetnika Opusa Dei u trenutku kad se Hrvatska podijelila oko referenduma o braku, dodvoravao se vukovarskom stožeru u trenutku kad su udarali na ćirilicu i prijetili rušenjem Vlade i ustavnog poretka, a ni o Franji Tuđmanu se nije usudio reći da je imao loše, nego tek "nedobre" poteze.

O socijalnoj osjetljivosti da se i ne govori.

Tražio je glasove ljevičara, a da se zapravo nikad nije postavio kao zaštitnik ljevice u ovoj zemlji.

Milanovićev poraz

I kao što je Josipovićeva pobjeda prije pet godina najavila dolazak Zorana Milanovića na vlast, tako bi njegov poraz mogao najaviti Milanovićev odlazak s vlasti. A time i odlazak sa čela SDP-a.

Isto tako, to bi značio dolazak Tomislava Karamarka u Banske dvore.

Ali Kolinda Grabar Kitarović nema retoriku Karamarkova HDZ-a, bez obzira što se njezina kampanja time služila u mobilizaciji najtvrdokornijeg biračkog tijela. To može u ovom trenutku biti mala utjeha Josipovićevim biračima u trenutku kad su shvatili da nemaju kandidata sposobnog pobijediti kandidata kao što je Kolinda Grabar Kitarović.

Čak ni s pozicije moći.

Bili su to, dakle, po mnogo čemu povijesni izbori, ali samo kao uvertira za one važnije izbore koji slijede već ove jeseni.

Tomislava Klauškog pratite i na Facebooku

Idi na 24sata

Komentari 140

  • ludom 12.01.2015.

    A što to slijedi na jesen? To što hrvatski puk ne zna? Po svoj prilici slijedi opet "jednopartijski sustav". Kao i do sada. Što se mijenja? Baš ništa. Sada je situacija da ćemo imati pat poziciju. Narod će i dalje patiti, dok će sabor, vlada i institucija predsjednika biti na "nož". Imati ćemo još goru situaciju nego do sada. S obzirom da je ovaj lik iz vlade spominjao nekakve "brane" i ne znam kakve sve gluposti. Mislim da se ovom jadnom narodu ne piše ništa dobro.

  • itismeon24 12.01.2015.

    Kolinda je naprvila pothavat stoljeća,Josipović je imao predsjedničku kampanju koja je trajala 5 godina,buddžet veći od 200 miliona kuna,74 savjetnika,kontrolu medija,ona je došla iz vana i u roku 3 mjeseca ga izbacila iz njegove fotelje! To je podvig stoljeća!

  • Pista Farkas 12.01.2015.

    ..ČESTITKE Kolindi, kako sam je znao kritizirati, imam obraza i priznati njezinu pobjedu. Dakako da će sad biti "namještanja, podvala" i sl. ali dobili smo predsjednicu. Najviše bih ipak "POČESTITAO" gosp. Božidaru Aliću, na njegovim izjavama, iako nisam ni jedna od tih kategorija. Koliko nisko može pasti jedan umjetnik, kako si može dozvoliti da zasjeni pobjedu svoje izabranice. Od sad, kad se pojavi na TV gasim televizor...

Komentiraj...
Vidi sve komentare