Ustav je jasan, kaže predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, naglašavajući kako Vlada ne smije sama donijeti odluku o vojnom mimohodu.
Ustav je jasan, kaže ministar Ante Kotromanović, napominjući kako se Ustavnim zakonom o provedbi Ustava jasno reguliralo upravljanje Oružanim snagama, čime se onda omogućava Vladi da bez izričitog odobrenja predsjednice Republike organizira vojni mimohod za Oluju.
Ustav je jasan, kaže Ivo Josipović, naglašavajući kako se zakonima ne smije umanjivati ustavne ovlasti predsjednice Republike kao vrhovne zapovjednice Oružanih snaga.
Sve je jasno, osim što baš nije.
I kao da ovo natezanje oko vojnog mimohoda i tumačenja Ustava i zakona nije bilo dovoljno bizarno, ovih se dana oglasio i Zbor udruga veterana gardijskih postrojbi koji upozorava da se "u slučaju da Vlada ignorira Ustav i svoje postupanje temelji na Zakonu o obrani, izvođenje vojske na ulice može smatrati svojevrsnim pučem dijela izvršne vlasti".
"Izvoditi vojsku na ulicu bez odobrenja vrhovne zapovjednice smatra se pripremnom vježbom za državni udar pod krinkom mimohoda", kaže Dražimir Jukić, predsjednik Udruge.
E pa ako je tako, onda je Vlada već prije dva tjedna u Okučanima već izvršila državni udar, i to pred očima same Kolinde Grabar Kitarović.
Ministar obrane na svoju je ruku, osobno potpisujući sve potrebne dokumente, organizirao vojni mimohod povodom godišnjice akcije Bljesak, pa čak i podigao dva zrakoplova Hrvatskog ratnog zrakoplovstva koji su preletjeli iznad okupljenih uzvanika.
Valjda u svrhu zastrašivanja.
Ustavna kriza
Uglavnom, čak i ovako benigna manifestacija kao što je vojni mimohod može se u ovoj zemlji pretvoriti u ustavnu krizu, u politički obračun, u čistu lakrdiju.
Stoga ne bi uopće bilo čudno da se ova tema uskoro nađe pred Ustavnim sudom.
Nažalost, nije ovo prvi puta da se jedni pozivaju na Ustav, drugi na zakon koji izvire iz Ustava, treći upozoravaju na nedorečenost zakona, četvrti se slijepo zaklinju na Ustav, peti se pozivaju na pozitivnu praksu, šesti govore o ustavnoj krizi, a nađu se i oni sedmi koji zaključe kako je sve to običan državni udar.
Oni, pak, koji se rugaju Kolindi da ne poznaje Ustav i zakone, mogu se usput narugati i njezinom prethodniku Ivi Josipoviću, profesoru prava koji je u kampanji krenuo u sveobuhvatnu reformu Ustava, a sada tvrdi da je ustavna pozicija vrhovne zapovjednice iznad njezinih zakonskih ovlasti u ratu i miru.
Valjda čovjek zna što govori. Ili možda ne zna?
A za sve to vrijeme Ante Kotromanović kuje planove za državni udar.
Jesmo li u ratu?
Sigurno neće trebati još dugo da se otvori i pitanje jesmo li u stanju rata ili neposredne ugroženosti, pa da onda predsjednica države i po toj osnovi mora u skladu sa zakonom davati odobrenja za izlazak vojske na ulice.
Uglavnom, bio je to samo još jedan običan radni tjedan u slučajnoj državi.
U kojoj predsjednica države prkosi Vladi kako bi udovoljila svojoj bivšoj stranci. U kojoj bivši predsjednik staje na njezinu stranu kako bi napakostio svojoj bivšoj stranci. U kojoj se ekstenzivno tumačenje Ustava postavlja iznad detaljno razrađenih odredbi zakona koji izvire iz tog istog Ustava.
A jedan svečani mimohod proglašava se državnim udarom.
No zapravo, kad se sve uzme u obzir, možda bi najelegantnije bilo da se sve to razriješi jednim lijepim državnim referendumom.
Osim ako...