Sjećate li se tko su Douglas Herd, Marti Ahtisari, Lakhdar Brahimi i Alexander Lukashenko?
Točan odgovor na pitanje tko su oni i što ih povezuje, pokazao bi koga od budućih studenata politologije čeka velika međunarodna karijera. Ili bi barem dao nadu, da poslije dugo vremena možemo očekivati pojavu novog, mladog, poltičkog lidera koji bi poslije Račana, Sanadera, Milanovića i Karamarka ovu zemlju zaista mogao izvući iz krize.
Spomenuti britanski ministar vanjskih poslova Herd, finski predsjednik i dobitnik Nobelove nagrade Ahtisari, alžirski mirovni predstavnik UN-a i Arapske lige, i posljednji europski diktator i bjeloruski predsjednik Lukashenko, svatko u svoje vrijeme, stvarali su jednu od najvećih obmana svjetske politike. Bili su na čelu pompoznih “Kontaktnih grupa” za zaustavljanje najopasnijih svjetskih kriza i ratova
Kakav je bio njihov učinak? Kad svijet nije znao kako zaustaviti krvavi rat i agresiju na BIH 1994. godine, na prijedlog britanske diplomacije osnovana je - Kontaktna grupa. Bošnjaci i Hrvati prihvatili su “mirovni plan”, Slobodan Milošević i Radovan Karađić - nisu. Plan je propao, rat se nastavio, sve dok se nisu umiješale SAD i iznudile potpisavanje Daytonskog ugovora.
2008. godine, kad Europa nije znala kako riješiti pitanje Kosova, bivši finski predsjednik Ahtisari okupio je Kontakt grupu uz podršku pet velikih zemalja. Privremeno, oružje je utihnulo, no pitanje Kosova do danas nije riješeno. Jer Rusija nije, i ne želi priznati Kosovo. Alžirski mirovni posrednik Brahimi, okupio je 2012. Kontaktnu grupu za Siriju. Plan je predviđao svrgavanje Bashara al Assada, no Assad ne samo da nije svrgnut, već je Sirija danas u još krvavijem ratu. I na kraju, nakon što su ruske snage ušle u Ukrajinu, ovog je ponedjeljka, na prijedlog Bjeroskug predsjednika Lukashenka, u Minsku - zasjedala Kontaktna grupa za Ukrajinu. Istog su dana, uz mirovne pregovore, ruske snage osvojile još dvije zračne luke. U gradovima Lugansk i Donjeck.